Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravská firma měla okrást stát o téměř 400 mil. kč

  • Ostrava,

Ostravský soud začal projednávat případ daňových úniků za téměř 400 milionů korun, kterých se měla dopustit ostravská společnost. Prováděla fiktivní obchody s několika dalšími firmami, které vedli nastrčení lidé. V kauze je obviněno celkem 6 lidí.

Jiří Šebestík a Petr Banasinský měli firmu I.P. - 65, prostřednictvím které měli, podle obžaloby, celý daňový podvod organizovat. Kromě těchto dvou mužů jsou obžalováni ještě další 4 lidé, kteří se různým způsobem na krácení daní podíleli.

Alexandr Dadam, státní zástupce: “Zajišťovali fiktivní obchody s firmami tím způsobem, že do nich dosadili a řídili jednatele těchto společností, obviněné Petra Jíru a Nikolu Vlčků, tzv. bílé koně, jimž obvinění předávali předpřipravené dokumenty v podobě faktur, čestných prohlášení apod.”

Dva z šesti obžalovaných jsou na útěku, jeden si odpykává trest za jiný zločin. I když zboží bylo pouze fiktivní, prý se jednalo o zipy, ložiska, tužky, hračky a opasky. Všichni obžalovaní odmítli vypovídat.

Lucie Olšarová, mluvčí Krajského soudu Ostrava: “Měli uplatňovat nárok na odpočet DPH na vstupu, čímž měli neoprávněně snižovat základ DPH a tímto způsobem snižovat výslednou daňovou povinnost. Tímto jednáním měla být způsobena škoda ve výši přibližně 368,5 milionu korun.”

Pochybení obžalovaní odmítají. Obchody prý byly legální a obvinění je jen výsledkem šikany finanční správy. Zboží mělo podle obžaloby končit v Maďarsku a Spojených Arabských Emirátech. Mezi firmami nikdo nikomu nic neplatil. Nastrčené firmy pouze dostávaly svůj profit z podvodu.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy