Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Za rasistickou urážku na Baníku hrozí fanouškovi až dva roky vězení

  • Ostrava,

Policie už zná jméno muže, který během fotbalu neudržel nervy na uzdě. Při středečním utkání domácího Baníku Ostrava se Slovanem Liberec totiž kvůli vyhrocené situaci na hřišti velmi urážlivým způsobem křiče na kolumbijského hráče hostujícího týmu Jhonu Mosquerovi. 46letý viník už se sice za své jednání omluvil, policii, klubu i přímo libereckému hráči, přesto mu teď v případě obvinění hrozí až dva roky vězení.

Už běžel nastavený čas a Baník Ostrava vedl nad Slovanem Liberec 1:0. Napjatá atmosféra mezi týmy vyvolala několik faulů a ten poslední pořádně naštval každého, kdo zápas sledoval. Kolumbijský hráč Slovanu Jhon Mosquera přišel v souboji s domácím Jiřím Fleišmanem o míč a tak srazil soupeře loktem k zemi. V tu chvíli se na libereckého útočníka Mosqueru vrhli domácí, jenže Ondřeje Šasinku srazil hlavou k zemi a Filipa Kaloče praštil do tváře. Rozhodčí ho za toto nesportovní jednání okamžitě vyloučil. Vzápětí bylo z ruchových mikrofonů slyšet, jak někdo na tribuně křičí: "Černá sv*ně si myslí, že je ku**va v lese někde. Opice!"

Zvuková nahrávka se okamžitě začala šířit internetem, k výroku se vyjádřili také oba kluby. Slovan ho označil jako neakceptovatelný rasismus a Baník se rovnou omluvil s tím, že pomůže najít viníka.

Na stadion nemohou kvůli pandemii koronaviru fanoušci, mohl to být proto někdo, kdo měl blízko ke klubu, z personálu, případně i ze strany od partnerů klubu. Muž se později sám přihlásil a všem se omluvil, telefonicky také libereckému útočníkovi.

autor výroků: "Chci se upřímně omluvit každému, komu jsem svými slovy způsobil újmu. Především hráči Jhonu Mosquerovi, jehož se má slova mohla osobně dotknout. V návalu emocí jsem vypustil slova, kterých lituji. Podobný způsob uvažování, jaký z mých emočních výroků vyplynul, je mi v osobním životě naprosto cizí. Jsem dlouhodobým podporovatelem klubu, o to víc mě to celé mrzí"

Baník omluvu přijal, přesto muže pro výstrahu potrestal zákazem vstupu na stadion. Dva roky nesmí na všechna domácí mistrovská, pohárová a přípravná utkání.

Marek Lorenc, mluvčí FC Baník Ostrava: "Omluvu adresovanou klubu spolu s ujištěním o přijetí zodpovědnosti jsme přijali, nicméně dvouletý zákaz vstupu na zápasy Baníku by měl být dostatečným signálem toho, že takové počínání nehodláme tolerovat."

Případem se ihned po utkání začala zabývat i policie, která nyní pokročila ve vyšetřování.

Eva Michalíková, mluvčí PČR Ostrava: "Kriminalisté zabývající se problematikou extrémismu v dané věci učinili kroky ke zjištění možného pachatele. Během krátké chvíle a na základě dobré spolupráce s fotbalovým klubem kriminalisté už znají jméno důvodně podezřelého. Tím je muž ve věku 46 let. S policisty spolupracoval, komisaři své jednání přiznal a do výslechu uvedl, že se za svůj výrok stydí a hráči se již omluvil."

Přesto mu bylo ve zkráceném přípravném jednání sděleno podezření ze spáchání přečinu hanobení národa, rasy etnické nebo jiné skupiny osob a dále pak z přečinu výtržnictví. V případě prokázání viny mu teď hrozí až dva roky vězení.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy