Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Experti nedoporučují používání nanonástřiků ve školách. Dlouhodobé vdechování částic může dětem škodit

  • Ostrava,

Vedení ostravského magistrátu nedoporučuje školám a školkám, aby si nechávali zdi ve třídách ošetřovat nanonástřiky. Podle expertů není k dispozici dostatek informací o dlouhodobém působení těchto částic na lidský organismus a tak hrozí, že mohou dětem škodit.

Nanonástřiky stěn by podle společnosti, která je provádí, měly pomoci k větší čistotě a k prevenci onemocnění. Proto se v Ostravě začaly provádět ve velkém ve školách.  Rodičům některých dětí se to ale nelíbilo. Školy si o tom totiž rozhodovaly individuálně, aniž by měly dostatek informací. Proto do toho vstoupil magistrát a požádal o pomoc experty. Výsledek je jednoznačný - nanonástřiky ve školách odborníci nedoporučují.

Jana Kukutschová, výzkumnice v oboru rizik nanomateriálů VŠB - TU Ostrava: "Děti tomu mohou být vystaveny a ty částice se mohou uložit někde v organismu. My nevíme kde a to dítě má vyhlídky na další život s tímto někde v těle po dalších 60, 70, 80 let.  Naším stanoviskem je vyčkat, než budou data, zda je to bezpečné." 

V Ostravě už byly nástřiky nanočástic oxidu titanu aplikovány na asi 30ti školách a školách. Podle stanoviska odborníků ze zdravotního ústavu, Vysoké školy báňské a Ostravské univerzity ale není zcela prokázán jejich pozitivní vliv a naopak nejsou prozkoumány možné negativní dopady na zdraví. Proto ani Ostrava nástřiky nedoporučuje.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora Ostravy: "Na základě tohoto posudku se město rozhodlo nedoporučit používání těchto nanonástřiků, protože není prokázána účinnost. Neznamená to ale že jsou špatné."

Podle expertní skupiny mohou nanočástice mít sice opravdu pozitivní účinek na likvidaci choroboplodných zárodků, ale jen za velmi specifických podmínek, které lze ve školách dosáhnout jen velmi těžko. Navíc například respirační choroby se primárně šíři vzduchem a jen minimálně přes povrchy. 

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy