Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rozsáhlý požár v Ostravě-Vítkovicích byl uhašen, nyní se zjišťuje jeho příčina

  • Ostrava,

Dlouhých dvanáct hodin bojovali hasiči s hořící hromadou šrotu v Ostravě-Vítkovicích. Do pozdních nočních hodin ještě prolévali požářiště vodou a do rána dohašovali skrytá ohniska. V úterý dopoledne nastoupili na místo vyšetřovatelé hasičů a policistů, aby se společně pokusili zjistit příčinu vzniku požáru.

Obrovský požár vypukl v pondělí před 8. hodinou ráno. Při drcení odpadového materiálu došlo nejprve v drtiči k explozi, která z něj vymrštila hořící materiál a ten následně zapálil okolní odpad.

Andrej Čírtek, mluvčí SPV Recycling: "Zaměstnanci společnosti okamžitě zareagovali a začali s hasebními pracemi podle předem stanovených postupů, které vykonávali až do příjezdu jednotek Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje."
Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Po příjezdu na místo byl materiál zasažen plameny v plném rozsahu, z hromady se ozývaly detonace. Na místě došlo k požáru hromady plastových tonerů, přibližně 1 500 tun autovraků a kovového šrotu a také 600 tun drceného recyklátu."

Hasiči na místo postupně povolali 34 jednotek i kolegy ze Záchranného útvaru Hlučín se speciální těžkou technikou. Hasit pomáhaly také dva vrtulníky, jeden policejní a druhý soukromý.

Jakub Kozák, mluvčí HZS MSK: "Hasiči k likvidaci nasadili vodu i pěnu - u události zasahovaly i speciální kombinované hasicí automobily, obrněná cisternová automobilová stříkačka i pětinápravový velkoobjemový speciál Tatra. Povolán byl kontejner se zásobou pěnidla. Velitel zásahu povolal na místo policejní vrtulník s hasicím babmbivakem, v průběhu zásahu jej doplnil druhý, který vykrýval čas potřebný na doplňování paliva prvního stroje."

Lidem v okolí bylo doporučeno nevětrat, protože z hořící hromady odpadu stoupal obrovský a hustý černý dým, který byl viditelný na kilometry daleko. Lidé hlásili, že ho viděli až z Karviné. Postupně byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu. Podle hasičů jde o jeden z největších požárů, s jakým se za poslední roky setkali. S ohněm bojovali dlouhých 12 hodin.

Andrej Čírtek, mluvčí SPV Recycling: "Rozhodující pro likvidaci požáru byl vynikající zásah HZS MSK. Chceme poděkovat všem hasičům, kteří se na zásahu pod velením genmjr. Vladimíra Vlčka podíleli. Odvedli výbornou práci."

Požár dostali hasiči pod kontrolu v pondělí ve 14:16, kdy bylo zajištěno, že se nerozšiřuje a daří se ho postupně zkrotit. Samotné definitivní uhašení trvalo až do pozdních nočních hodin a do úterního rána probíhala likvidace.

Lukáš Popp, mluvčí HZS MSK: "V tuto chvíli na místě již nemáme zasahující jednotky. Celou noc probíhalo prolévání, vyhledávání skrytých ohnisek a hlídání celého požářiště. Hasiči pomocí termokamery nacházeli stále nějaká žhavá místa, která bylo potřeba prolít vodou. Provádělo se to celou noc. V ranních hodinách bylo místo předáno policii, která dnes ve spolupráci s našimi vyšetřovateli bude procházet celý objekt a budou zjišťovat, co se vlastně stalo."

Policisté společně s vyšetřovateli hasičů začali na místě pracovat v 10. hodin dopoledne. Policie už včera zahájila v případu úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecné ohrožení z nedbalosti.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "V rámci trestního řízení v této chvíli již probíhá ohledání místa činu, které realizují policisté v součinnosti s hasiči. Co se týká policie, na místě je psovod se služebním psem specializujícím se na vyhledávání akcelerantů hoření. Přítomni jsou také specialisté z odboru kriminalisté techniky a expertiz, ale také je na místě využita policejní letecká technika. Nyní nelze sdělit, kdy bude ohledání místa ukončeno."
Andrej Čírtek, mluvčí SPV Recycling: "O příčině požáru je zatím předčasné spekulovat, nyní probíhá jeho vyšetřování experty HZS. Stejně tak nemůžeme zatím odhadnout škody, protože pravděpodobně až s odstupem dní bude personál společnosti připuštěn k drtiči, aby provedl ohledání."

Je možné, že případ může být později přehodnocen, případně odložen, pokud se nezjistí cizí zavinění.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávyFUS a HARAZIM s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 23 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Rubix Czech s. r. o., Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 33 000 Kč/měsíc

Detail

Střední škola společného stravování, Ostrava-Hrabůvka, příspěvková organizace,
Ostrava
od 16 050 do 19 395 Kč/měsíc

Detail