Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Ostravě přišlo k zápisu do prvních tříd 2836 dětí. V některých školách mají převahu Romové

  • Ostrava,

Ostrava patří k městům s významným podílem obyvatel romského původu. Podle odhadů to může být až 10 procent lidí. Ve městě je proto několik škol, kde převažují romské děti a my jsme si na začátek školního roku jednu takovou vybrali. Jde do o Základní školu Šalounova ve Vítkovicích, kde Romové převažují ve dvou prvních třídách.

V Ostravě žije podle kvalifikovaného odhadu 20 - 30 tisíc Romů. V některých částech města jsou školy, kde tvoří převážnou část žáků. Na Základní školu Šalounova ve Vítkovicích přišlo celkem 68 prvňáčků.

Jaromír Šedivý, ředitel ZŠ Šalounova: "Obyvatelstvo, které tady je, je z větší části romského původu. Pro tyto děti je škola otevřená, je otevřená všem."

Prvňáčci zaplnili celkem tři třídy. Dvě z nich jsou téměř výhradně romské. Práce s těmito dětmi má některé odlišnosti a učitelé ji musejí mít rádi. Paní učitelka Danila Ondrisová učí Romy už 20 let ze své 35leté praxe.

Daniela Ondrisová, učitelka: "Chápu, když dítě nemá úkoly nebo není ve škole. Často to bývá i kvůli tomu, že nemá rodič na svačinu. Není ve škole, protože maminka má pět dětí, musí na úřad a tak vezme všechny sebou." 

V Ostravě bylo u zápisu do prvních tříd 2836 dětí a celkem na 55 škol zřizovaných městem chodí přes 21 tisíc žáků.

Andrea Hoffmannová, náměstkyně primátora: "Zahájili jsme školní rok trochu netradičně testováním. Rozvíjení talentu a vloh už od útlého věku je nejen dobrou věcí, ale také svého druhu investicí, která se vyplatí. Nadšené děti se zájmem o konkrétní obory mají větší chuť učit se a objevovat." 

Ostrava podporuje žáky a studenty i prostřednictvím nejrůznějších dotačních titulů, aby byly včas podchyceny talenty a děti byly co nejlépe nasměrovány správným směrem.

Nahlásit chybu

Nejčtenější zprávy