Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Městská nemocnice Ostrava začala operovat novou metodou. Ultrazvukem rozbíjí zvápenatělý povrch tepen

  • Ostrava,

Lékaři v Městské nemocnici Ostrava začali využívat novou operační metodu, která je šetrnější k pacientům. Využívají při ní technologii rázové vlny, která rozbije povrch zvápenatělých tepen a zlepší tak jejich propustnost. Využívat se bude pro pacienty s ischemickou chorobou nohou.

Pouze 10 nemocnice v České republice používá metodu rázové vlny pro zprůchodnění silně kalcifikovaných tepen nohou. Nově tak operují i v Městské nemocnici Ostrava. První pacient, který zákrok podstoupil, je 84letý profesor Rudolf Bernatík z Ostravy. 

Rudolf Bernatík, pacient: "Měl jsem už léta potíže. Nohy jsem měl takové těžké, prostě úplně betonové."  

Metoda je určena pro pacienty s ischemickou chorobou nohou, kteří mají v důsledku neprůchodnosti tepen problémy s chůzí - silné bolesti, křeče lýtek nebo stehen. U diabetiků mohou rázové vlny dokonce zabránit amputaci. Metoda je přitom k pacientovi velmi šetrná.

Jiří Kozák, primář oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Budeme tu masivně kalcifikovanou tepnu roztahovat, to kalcium, které je celistvé, účinkem opakovaných rázových vln rozrušíme a céva se krásně roztáhne." 

Fifejdská nemocnice plánuje touto metodou ošetřit až 25 pacientů za rok, první dva hned na začátku září. 

Jiří Kozák, primář Oddělení Radiologie a zobrazovacích metod MNO: "Tak pane profesore, teď začneme bojovat, abychom tím usazeným vápnem prošli." 

Rizikovými faktory pro vznik ischemické choroby je kouření, cukrovka, vysoká hladina tuků a cholesterolu v krvi nebo vysoký krevní tlak a nepřímo také také obezita.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy