Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

V Městské nemocnici Ostrava se operace bederní páteře provádějí endoskopicky

  • Ostrava,

Neurochirurgické oddělení Městské nemocnice Ostrava (MNO) rozšířilo spektrum miniinvazivních zákroků o endoskopickou operaci bederní páteře. První tři provedli neurochirurgové MNO ve čtvrtek 11. listopadu.

Pracoviště nově disponuje endoskopickým přístrojem firmy Richard Wolf, bez kterého se výkony nedaly provádět. Společnost zabezpečila také zaškolení lékařů v tréninkovém centru v německém Knittlingenu.

Róbert Kroupa, primář oddělení Neurochirurgie: "Jako teprve druzí v kraji jsme začali provádět endoskopickou operaci bederní páteře, za sebou máme první tři zákroky. Operace ale není vhodná pro všechny typy degenerace páteře, proto předpokládáme, že bychom jich provedli asi 30 ročně. Postupně s nárůstem zkušeností se pravděpodobně spektrum endoskopických výkonů rozšíří a tím dojde i k navýšení počtu operací."

Plně endoskopické operace bederní páteře umožňují operovat šetrněji, minimalizují poranění svalů v oblasti páteře, snižují operační zatížení pacienta a zkracují dobu léčení. Výrazně redukují bolest způsobenou operačním výkonem a umožňují tak včasnou vertikalizaci a rehabilitaci pacienta. Neurochirurgové Městské nemocnice Ostrava s nimi chtěli začít už letos v létě, ale z důvodu covidu se posunul termín jejich zaškolení.

Marek Macejka, neurochirurg MNO: "Při operaci je endoskop, který se skládá z optické části a pracovního kanálu, zaveden přes kožní řez o délce jednoho centimetru do páteřního kanálu. Endoskopický obraz je potom přenášen na monitor. Pomocí speciálního přístrojového vybavení je následně realizován operační výkon, nejčastěji odstranění výhřezu ploténky. Samotná operace trvá 30 až 60 minut."

K endoskopické operaci jsou indikováni převážně pacienti s diagnózou výhřezu ploténky. Jejich rekonvalescence se po novém typu zákroku z běžných 12 týdnů může zkrátit až o čtyři. Dodavatelem spinálního endoskopického setu byla společnost Hoyer za cenu 2,7 milionu korun s DPH.

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Centrum sociálních služeb Jih, příspěvková organizace - Ostrava
Ostrava
od 19 090 do 27 570 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail