Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Rekonstrukce Ostravice začne za několik týdnů. Bude z ní centrum kreativního průmyslu

  • Ostrava,

Dnes vás potěšíme skvělou zprávou. Za pár dní začíná rekonstrukce módního domu Ostravica, který už mnoho let hyzdí Ostravu. Architektu se podařilo skloubit historii s moderními prvky a tak bude mít město nový působivý vstup do centra. Po dokončení se z Ostravice stane centrem kreativního průmyslu.

Módní dům Ostravica vám nabízí zboží nejlepších značek, Jesenický damašek, Makyta Půchov a nebo Oděvní průmysl Prostějov - tyto neony zdobily Ostravici v dobách její největší slávy, kdy František Bittner udělal tuto fotografii. Takto vypadá Ostravice nyní a takto by měla vypadat za dva roky. Majitel získal stavební povolení a hledá zhotovitele.

Daniel Zeman, majitel objektu: „Vnímám Ostravici jako symbol Ostravy a její zkázu jsem těžce prožíval. Před osmi lety jsem sám podepsal petici za její záchranu. Když se později naskytla příležitost objekt získat, začal pro mě dlouhý proces jeho záchrany. Postupně jsem začal financovat opravy budov sám. Do koupě, neodkladných sanačních prací, zajištění statiky a projekčních prací jsem již investoval přes 60 milionů korun. Ten nejdůležitější úkol ale spočíval v nalezení shody na novém atraktivním vzhledu a zejména na smysluplné, udržitelné funkci. Nakonec se to povedlo, a díky tomu se podařilo přesvědčit další investory, aby do projektu záchrany nyní vstoupili a investovali další finanční prostředky."

Ve dvacátých letech minulého století měla Ostravica skleněný strop, takže dovnitř proudilo denní světlo. Tento prvek by chtěl majitel vrátit. Fasáda dostane nový moderní vzhled, ale při bližším pohledu půjde vidět i původní tvary. Uvnitř zůstane zachováno téměř vše, co půjde. Zásadní ale také je, co se bude dít uvnitř.

Andrej Harmečko, autor koncepce centra kreativního průmyslu: „Ostravica se stane místem, kde se bude potkávat věda s kulturou a uměním, což je dnes moderně nazýváno kreativním průmyslem. Ve spolupráci s Ostravskou univerzitou, Moravskoslezským inovačním centrem a českou i mezinárodní uměleckou a kreativní komunitou zde spolu budou na jednom místě pracovat vědci a lidé různých uměleckých a kreativních profesí. Zejména se jedná o průmyslový design, architekturu a využívání IT technologií v průmyslu a službách. Dnes je už zcela běžné, že se do tvorby nových výrobků a technologií zapojují lidé s uměleckým cítěním, protože kvalita designu, ergonomie a schopnost zaujmout jsou nedílnou součástí všech výrobku i průmyslových technologií."

S Ostravicí sousedí i další budova, ze které by měl být hotel. 

Jindřich Vaněk, zástupce majitele objektu: "Majitel této části objektu vyjednává s městem Ostrava o odkoupení pozemků směrem k ulici 28. října, kde chce vybudovat moderní přístavbu." 

Pro Ostravici i sousední budovu Textilie a bývalé banky bude důležitý i další osud náměstí Dr. Eduarda Beneše, na který magistrát vypsal architektonickou soutěž.  

Nahlásit chybu


K tématu
Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o., advokátní kancelář, Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

Bartoň a Partner s.r.o., Ostrava (Poděbradova)
Ostrava
od 12 975 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail