Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava chce zkrášlit okolí Hlavního nádraží. Nejprve hledá špičkové odborníky

  • Ostrava,

Už mnoho let se v Ostravě hovoří o Hlavním nádraží, které rozhodně nepatří mezi chlouby města. Prozatím se prováděly pouze opravy a drobnější vylepšení. Nyní chce ale město ve spolupráci se Správou železnic provést komplexní přestavbu nádraží i jeho okolí. Nejprve musí najít odborníky, kteří urbanistický návrh vytvoří.

Ostrava chce najít ten nejlepší tým složený z architektů, urbanistů, dopravních specialistů  a dalších odborníků, který se postará o modernizaci okolí hlavního nádraží. Doba se mění a jedna z vstupních bran do města už neodpovídá potřebám ani očekávání cestujících. 

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: „Znalí historie budou vědět, že řešení Hlavního nádraží je tak trochu evergreen, nicméně to, na co jednotlivé návrhy a jejich zpracovatelé vždy narazili, bylo řešení tramvajové dopravy v území, bezbariérovost a smysluplné přestupní vazby."

Město v minulosti pracovalo s několika variantami. Naposledy bylo v plánu posunutí tramvajové smyčky a před nádraží vybudovat muzeum dopravy. Toto řešení by ale bylo drahé a složité. Nový projekt by měl navázat i na připravovanou rekonstrukci železničního uzlu, který připravuje Správa železnic.

Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora Ostravy: "Pro současné zadání jsme využili veškeré získané zkušenosti a informace s cílem zajistit jeho realizovatelnost. Zaměřujeme se však také na vazbu s projekty SŽ a zakázku jsme dle návrhu Městského ateliéru prostorového plánování a architektury koncipovali tak, aby hlavním kritériem pro výběr zhotovitele byl profesní přístup uchazečů a cílíme tak na vysokou kvalitu řešení.“

Nabídky svých řešení mohou zájemci podat do 31. ledna 2022. Návrhy bude hodnotit komise a část kvality navrženého postupu pak odborná pracovní skupina. Velký důraz je kladen i na kvalifikaci členů týmu, kteří budou řešení připravovat.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy