Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Na cestě z Ukrajiny musel uprchlík vydržet týden bez dialýzy. Nyní o něj pečují ve fifejdské nemocnici

  • Ostrava,

V Městské nemocnici Ostrava už se museli zdravotníci postarat o několik desítek uprchlíků, kteří po cestě onemocněli. Také tam ale pečují o Ukrajince, který musel na útěku vydržet týden bez dialýzy. Zdravotníkům velmi pomáhá ukrajinská tlumočnice, která už v nemocnici pracovala před válkou.

Selimkhanov Bakhtiyar žil před válkou v Ukrajinském Dnipru. S manželkou a vnukem utekli ve chvíli, když přímo ve městě explodovaly dvě rakety. Má vážné onemocnění ledvin, čekal na transplantaci a nejméně 3 krát v týdnu musel na dialýzu. Přesto se vydal na týden dlouhou cestu do Ostravy.

Selimkhanov Bakhtiyar, ukrajinský uprchlík: "Cítil jsem se čím dál hůře a ke konci cesty už mi bylo opravdu špatně. Měl jsem hodně vysoký tlak a otékaly mi končetiny." 

Po příjezdu do Ostravy se dostal do péče hemodialyzačního centra fifejdské nemocnice. Dnes je mu již mnohem lépe a je velmi vděčný.

Patrik Letocha, vedoucí lékař Nefrologického a hemodialyzačního centra MNO: "Vzhledem k tomu, že pacient na dialýze má mít svou proceduru třikrát týdně, dá se říct, že byl v ohrožení života. Naštěstí má orgánové rezervy, není nijak vážně nemocný po stránce srdíčka, kardiálních nebo onkologických onemocnění, takže tu cestu zvládl." 

Městská nemocnice už pomohla mnoha uprchlíkům. Většina z nich je ošetřena ambulantně, ale přibližně desítka musela být i hospitalizována. 

Andrea Vojkovská, mluvčí MNO: "Od 1. března do městské nemocnice dorazilo zhruba 140 ukrajinských pacientů. Nejčastěji jde o děti s rodiči, takže nejvytíženější je dětská pohotovost a nebo oddělení dětského lékařství." 

 Pro nemocnici je velmi důležitá tlumočnice, která už na Fifejdách pracuje přes tři roky a nyní se snaží být 24 hodin připravena tlumočit svým krajanům. 

Nahlásit chybu


K tématu
VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 25 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Easy Logistics, s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 50 000 Kč/měsíc

Detail

JOB FACTORY s.r.o. - Moravskoslezský kraj
Ostrava
od 29 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail