Mimořádná zpráva:
Načítám...
 • Načítám...
>

Údržbu ostravských tramvají zajistí na 5 let skupina Škoda Transportation

 • Ostrava,

Dopravní podnik Ostrava uzavřel smlouvu na údržbu tramvají se skupinou Škoda Transportation. Od letošního roku až do roku 2026 bude periodickou údržbu a opravy zajišťovat společnost Škoda Ekova. Vysoutěžená předpokládaná hodnota zakázky za celých pět let trvání smlouvy je 829 milionů korun. Skupina Škoda Transportation bude zajišťovat údržbářské služby včetně oprav kolejových vozidel po nehodách. Zakázka se týká více než 240 tramvajových vozů typu T3, Vario, KT8, Astra a Trio.

Doposud prováděla údržbu těchto vozidel, kromě typu Stadler a Škoda 39T, společnost Ekova Electric, a to na základě předchozí pětileté smlouvy, jejíž účinnost již skončila. V loňském roce přešlo navíc toto plnění na následný subjekt Škoda Ekova ze skupiny Škoda Transportation.

Daniel Morys, generální ředitel a předseda představenstva DPO: "Cena zakázky reflektuje navýšení cen průmyslových výrobců za poslední roky. Jsme rádi, že skupina Škoda Transportation potvrdila roli papírového favorita v tomto výběrovém řízení a zvítězila. Spolupráce mezi našimi dvěma podniky může i nadále pokračovat."
Miroslav Mareš, předseda představenstva a CEO společnosti Škoda Ekova: "Těší mě, že díky uzavřenému kontraktu se budou tramvaje, které v Ostravě slouží, také přímo v moravskoslezské metropoli opravovat. Dlouhodobá zakázka pro dopravní podnik je pro nás velmi důležitým projektem. Kvalita práce lidí z našeho ostravského podniku přispěje k růstu úrovně cestování městskou dopravou a prodlouží životnost opravovaných vozidel."

Údržba kolejových vozidel je rozdělena do 4 částí: 

 • Část 1: typ tramvaje Vario LFR 
 • Část 2: typ tramvaje T3 RP 
 • Část 3: typ tramvají LTM 10.08 ASTRA / 01 INEKON 2001 TRIO 
 • Část 4: typ tramvají Vario LF2R / Vario LF2+ / KT8D5.RN1 / Vario LF3/2 / Vario LF3 

Tradiční ostravský podnik vedle svého zaměření na opravy a modernizace pro dopravní podniky v posledních letech rozšířil své kompetence a vyrábí i nové tramvaje a další produkty pro současné i budoucí zákazníky skupiny Škoda Transportation. Jedním z klíčových produktů projektů je v současné době výroba nových tramvají Škoda ForCity Smart určených právě pro město Ostrava. První z celkem 35 kusů již slouží cestujícím. 

Skupina Škoda Transportation, člen Skupiny PPF, působí v Moravskoslezském kraji dlouhodobě. Přímo v Ostravě sídlí její významný podnik zaměřený především na oblast vývoje a výroby elektrických jednotek pro zákazníky doma i v zahraničí. Tato základna prošla v nedávné době zásadní modernizací a rozšířením, která zahrnovala výstavbu nové moderní lakovny, zřízení největšího portálového obráběcího centra v Evropě, nebo instalaci svařovacích automatů. Díky investicím se v podniku zvýšily možnosti výroby nových vlaků až o dvě třetiny oproti minulosti a vznikly stovky nových pracovních míst. V Ostravě působí i vývojové centrum pro digitalizaci a SMART technologie skupiny Škoda Transportation. Zde se koncentruje technologické know-how v oblasti řídicích, multimediálních a diagnostických systémů.

Mezi výrobky skupiny Škody Transportation patří především nízkopodlažní tramvaje, elektrické lokomotivy, příměstské vlakové jednotky, soupravy metra, elektrobusy a trolejbusy, ale i řídicí a pohonné systémy pro dopravní systémy. Škoda Transportation má v České republice několik výrobních areálů a jeden také ve Finsku. Obchodní jednotky má pak skupina také v Německu, Maďarsku a dalších zemích. Ve svých společnostech zaměstnává přes šest tisíc lidí. Jen díky vysokým investicím do výzkumu a vývoje může Škoda Transportation přicházet pravidelně na trh s novými a moderními produkty, které si úspěšně nacházejí své místo na zahraničních trzích. Do výzkumu a vývoje investovala v roce 2020 1,73 miliardy Kč.

    Nahlásit chybu


    K tématu
    ELTOM, s.r.o., Ostrava
    Ostrava
    od 30 000 do 50 000 Kč/měsíc

    Detail

    ASTRAFOOD a.s., Šenov u Karviné (Šachetní 1268, Kaštanová 688)
    Šenov
    od 21 000 Kč/měsíc

    Detail

    Z-Group bus a.s., Ostrava
    Ostrava
    od 40 000 do 45 000 Kč/měsíc

    Detail