Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostravský mrakodrap musí být nižší. 230 metrů vysokou budovu by neuneslo podloží

  • Ostrava,

Investor, který chce postavit v centru Ostravy mrakodrap, musí slevit ze svých ambicí. Odborníci totiž spočítali, že podloží by 230 metrů vysokou budovu neuneslo a tak ji musí architekti snížit. Do hry se tak vrací varianta dvou nižších věží. Zastupitelé vyhověli odkladu pro předělání projektu.

Když oznámila společnost RT Torax záměr vystavět mrakodrap v centru Ostravy, nejprve představili variantu dvou věží. Později ji architekti předělali na 230 metrů vysokou věž ve tvaru X. Mezitím ale provedli odborníci z Drážďan detailní průzkum podloží a stavbu nedoporučili. 

Jindřich Vaňek, mluvčí RT Torax Group: "Pro jednověžovou variantu hrozí riziko poklesu až o 16 cm, což je mimo toleranční rámec, který předpokládá u těchto budov sesedání do 10 cm." 

Nyní tedy čeká architekty nová práce. Projekt se musí předělat tak, aby byla zátěž na podloží jinak rozložena. Do hry se tak vrací první varianta dvou věží. Ty budou ale podstatně nižší. Přibližně 170 a 80 metrů. 

Michal Kryštof, architekt: "Nejvyšší budova, kterou je na tomto místě možné realizovat, může mít nějakých 170, 175 metrů." 

Investor proto požádal zastupitelstvo Ostravy, aby prodloužilo čas na vyhotovení nového projektu. Zástupci města návrh schválili. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: "Nechceme tu novou skutečnost ignorovat, jakkoliv se domníváme, že možná mohla být zjištěna dříve a chceme investorovi poskytnou dodatečný prostor, aby se s ní vypořádal." 

Na celkový časový harmonogram s dokončením stavby v roce 2028 by prý odložení podpisu finální smlouvy nemělo mít vliv. 

Nahlásit chybu


K tématu
Statutární město Ostrava - Městská policie Ostrava
Ostrava
od 18 980 Kč/měsíc

Detail

Jansa, Mokrý, Otevřel & partneři s.r.o., advokátní kancelář, Ostrava
Ostrava
od 24 000 do 27 000 Kč/měsíc

Detail

HB group Facility s.r.o.,
Ostrava
od 13 000 do 15 000 Kč/měsíc

Detail