Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava podpoří projekt vědecké knihovny Černá kostka. Naplní tím memorandum z roku 2018

  • Ostrava,

Ostrava přispěje na projekt vědecké knihovny 150 miliony korun. Naplní tím memorandum roku 2018, kdy se zavázalo společně s Moravskoslezským krajem a ministerstvem kultury ke společnému postupu.

Projekt Černá kostka, tedy nová vědecká knihovna v Ostravě, spěje k realizaci. Už samozřejmě ani zdaleka nepůjde jen o knihovnu, ale o moderní vzdělávací instituci, centrum digitalizace, vědy a inovací. Ostrava nyní naplnila memorandum s krajem a státem a zastupitelé schválili na její výstavbu dotaci 150 milionů kč. 

Tomáš Macura, primátor Ostravy: „Velmi vítáme, že ke své realizaci konečně spěje dlouho odkládaný projekt nové Moravskoslezské vědecké knihovny, a ta po mnoha desetiletích opustí své provizorní a jen málo důstojné prostory. Připomeňme, že původní návrh architektů Kuby a Pilaře vzešlý z architektonické soutěže pochází až z roku 2004. Svým pojetím je stále nadčasový, jakkoliv musel být s ohledem na vývoj technologií i knihovnictví významně přepracován. Věřím, že nová knihovna jako centrum vzdělanosti a digitalizace bude mít přesah mimo Ostravu i samotný kraj, napojí se na další evropská centra a zařadí se mezi TOP knihovny Evropy. Finanční příspěvek města k realizaci této stavby je podporou kultury a vzdělanosti v celém našem regionu."

Kromě digitalizace aktuálního knihovnického fondu budou v Černé kostce zpřístupněny také digitalizované dokumenty a artefakty regionálních knihoven, muzeí a galerií v kraji. knihovna bude také vyvíjet a aplikovat inovace v oblasti knihovnictví a smart technologií.

Ivo Vondrák, hejtman MS kraje: „Moravskoslezský kraj trpí odlivem mladých mozků. Aby to změnil, musí mladým vzdělaným lidem nabídnout dostatečně lákavé životní a pracovní podmínky. Černá kostka – centrum digitalizace, vědy a inovací, jako atraktivní místo, kde by se studenti a zástupci firem mohli setkávat a diskutovat o odborných profesních tématech, by k tomu mohla pomoci. Je to velmi nákladná stavba. Takže díky za 150milionový příspěvek města Ostravy."

Celkové předpokládané náklady na realizaci projektu jsou 2 miliardy korun a výstavba je plánována v letech 2023–2027.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy