Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ve fifejdské nemocnici pracují lékaři z Ukrajiny. Zatím pod dozorem, ale chystají se na zkoušky

  • Ostrava,

Fifejdská nemocnice řeší dlouhodobý nedostatek lékařů a zdravotnického personálu. Dvě lékařky už mohou pracovat pod dohledem a intenzivně se připravují na zkoušky, které jim umožní léčit i samostatně. Vyřídit potřebná povolení je prý stále velmi zdlouhavé.

Lékařka Tetjana Javnyková pracovala v nemocnici v ukrajinském Kremenčuku na kardiologii. Když její zemi napadlo Rusko, utekla s dítětem do České republiky a využila nabídku pracovat ve fifejdské nemocnici. Začala intenzivně studovat češtinu a zároveň vyřizovala doklady, aby mohla pracovat jako lékařka. Ty už dostala, ale až do aprobační zkoušky, musí pracovat pod dohledem, jako například čerství absolventi medicíny. 

Tetjana Javnyková, ukrajinská lékařka: "Už jsem poslala žádost na aprobační zkoušky, ale nevím, jak to dopadne. Slyšela jsem, že to není lehké. Snažím se více naučit medicínu i češtinu." 

Fifejdská nemocnice se už od počátku válečného konfliktu snaží nabízet práci uprchlíkům z Ukrajiny a už pro ně vytvořila 33 pracovních pozic. Většinou pro lékaře a sestry, ale i dělnické profese.  

Kateřina Kyselá, náměstkyně ředitele MNO:  "U lékařů se nám podařilo obsadit čtyři pozice. To znamená, že jsme přijali čtyři Ukrajince, kteří ve své vlasti pracovali jako lékaři. Nicméně z pohledu české legislativy je nezbytné, aby měli nostrifikaci diplomu, tedy uznání vysokoškolského vzdělání, a měli splněnu odbornou způsobilost pro výkon zdravotnického povolání."
Tetjana Javnyková, ukrajinská lékařka: "Děkuji všem českým lidem, vládě a svým kolegům, se kterými pracují v nemocnici, za pomoc, pochopení a podporu."

Každý lékař si musí nejprve vyřídit uznání lékařského diplomu, čímž získá odbornou způsobilost a muže pod dohledem pracovat. Následuje příprava na aprobační zkoušku v češtině a pak už může pracovat zcela samostatně. Doktorka Javnyková už čeká na termín této zkoušky.

Nahlásit chybu


K tématu
GLOBY s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 166 do 166 Kč/hod.

Detail

BTC servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 35 000 do 70 000 Kč/měsíc

Detail