Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ostrava pomůže lidem, aby mohli využít milostivého léta. Charita za ně zaplatí dluh

  • Ostrava,

Ostrava se snaží pomoci lidem, aby jich mohlo co nejvíce využít ke svému oddlužení výhody Milostivého léta. Proto poskytne 2 miliony korun diecézní charitě, která pak za nemajetné lidi může dluh zaplatit. Důležité ale je, aby byli sami aktivní a přišli do charity a nebo na některý úřad.

V Ostravě je přibližně 32 tisíc lidí v exekuci, což je asi 13 a půl procenta obyvatel. Přitom republikový průměr je pouze asi 8 procent. Naprostá většina dlužníků má dokonce více než jednu exekuci. Vedení města se snaží, aby co nejvíce z nich využilo Milostivé léto, tedy zaplatili pouze původní dluh a náklady exekutora. Zbytek dluhu, tedy penále či úroky jim budou odpuštěny. Musejí ale sami přijít a snažit se o řešení. 

Zdeněk Zivčák, vedoucí odboru sociálních věcí a zdravotnictví: "Sociální pracovníci dokáží na základě rozhovoru s tím klientem vyhodnotit, zda splňuje podmínky, aby byl zařazen a mohl využít Milostivého léta." 

Kromě sociopointů na úřadech mohou dlužníci využít i diecézní charity, která dostala od Ostravy 2 miliony korun. Ty bude využívat pro potřebné, kteří jsou bez peněz a chtěli by také milostivé léto využít. Charita za ně zaplatí dluh i poplatek. 

Miroslav Juroška, Diecézní charita Ostravsko-opavská: "Sepíšeme s klienty ten dokument, od nás už jen odcházejí na poštu a odesílají to exekutorskému úřadu. Doporučujeme ať to odešlou doporučeně, aby měli důkaz, že ta listina odešla." 

Zásadní je písemně požádat exekutora o využití institutu Milostivého léta nejpozději do 15. listopadu 2022. Do 30. listopadu je nutné vše uhradit. Většina exekucí v Ostravě je kvůli nezaplacené pokutě za jízdu na černo.

Nahlásit chybu

K tématu


Nejčtenější zprávy