Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ujížděl s varnou v autě a havaroval, další řidič i koloběžkář vezli léky. Zápach prozradil i varnu v bytě

  • Ostrava,

Velký úspěch si připsali v posledních dnech ostravští policisté v oblasti drogové kriminality. Ve třech případech odhalily dopravní kontroly dealery nebo výrobce drog. Jeden ujížděl, havaroval a v kufru měl varnu. Další řidič měl v kufru léky. A tisíce tablet léků na výrobu drog vezl noční Ostravou i koloběžkář. Poslední případ odhalil pozorný svědek, který ohlásil silný zápach na chodbě domu. Čtveřice mužů už je ve vazbě.

zadržení koloběžkáře; zdroj videa: Policie ČR
pronásledování řidiče; zdroj videa: Policie ČR

První případ se odehrál 15. září odpoledne. Policisté chtěli zastavit a zkontrolovat BMW, které nemělo zapnutá světla. Řidič ale začal zběsile ujíždět a nakonec havaroval.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Po následném pronásledování a havarování prchajícího BMW policisté v kufru vozidla zajistili kompletní „varnu“ k nelegální výrobě pervitinu, dva igelitové pytle s léky na jeho výrobu, chemikálie a další pomocný materiál."

Jak se později ukázalo, řidič měl zákaz řízení a v kufru kromě varny také zbraň s náboji a doslova balík peněz.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Jak se ukázalo, zadržený 37letý muž byl opakovaně odsouzen pro drogovou trestnou činnost v minulých letech jak u nás v republice, tak i v sousedním státě. Kriminalisté z 2. a 11. oddělení obecné kriminality Ostrava provedli domovní prohlídku bytových a nebytových prostor, zajistili nejenom další přípravky pro nelegální výrobu drog, ale také samotné drogy."

I druhá rutinní silniční kontrola odhalila možného vařiče drog. Muž policistům nejprve v polštině řekl své jméno a tvrdil, že u sebe nemá doklady. Po lustraci ale jeho jméno neprocházelo. Kontrola na alkohol byla negativní, ale na drogy už pozitivní. 

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Policisté provedli kontrolu vozidla, při které v kufru auta našli 19 balení farmaceutického přípravku, z něhož by bylo možno vyrobit až 0,8 kg pervitinu, dále pak dealerové sáčky s obsahem žluté krystalické látky a také sáček se zelenou sušenou rostlinnou hmotou."

V tu chvíli 37letý řidič začal hovořit plynule česky a dokonce sdělil hlídce svou totožnost. Opět se případem začali zabývat specialisté toxi týmu, kteří následně provedli domovní prohlídky, kde zajistili další přípravky pro nelegální výrobu pervitinu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "V obou případech komisař muže obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu výroba a držení předmětu k nedovolené výrobě omamné a psychotropní látky a jedu. V případě prokázání viny jim hrozí až 10 let za mřížemi."

Ve třetím případě zastavili policisté k náhodné kontrole muže, který projížděl v noci ulicí Nad Porubkou v Ostravě-Porubě na elektrokoloběžce. Jak se ukázalo, vezl batoh plný tisíců tablet léků na výrobu drog.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Hlídce sdělil, že batoh našel. Muže ve věku 41 let si tentokrát převzali kriminalisté z Poruby. Ukázalo se, že v případě použití zajištěných přípravků by muž mohl neoprávněně vyrobit až 0,75 kg pervitinu (na černém trhu by měl hodnotu zhruba 750.000,- Kč). Komisař 4. oddělení obecné kriminality Ostrava muže obvinil ze spáchání zvlášť závažného zločinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy. V případě odsouzení mu také hrozí až 10 let vězení."

V posledním případě si policisté přišli pro vařiče pervitinu doslova po čichu. Obvodní oddělení Ostrava-Poruba 1 totiž přijalo opakovaně hlášení od pozorného svědka, že se v prostorách domu na Náměstí Jana Nerudy zřejmě vaří drogy, protože se chodbou nese velmi silný zápach chemikálií. Policisté na to okamžitě reagovali a v domě provedli kontrolu. V jednom z bytů pak našli laboratorní techniku i farmaceutické přípravky pro nelegální výrobu pervitinu.

Eva Michalíková, mluvčí PČR MSK: "Na místo byli přivoláni specialisté z toxi týmu, kteří už v podezřelé osobě poznali 31letého muže, kterému v květnu 2022 sdělili obvinění za nelegální výrobu drog a také podali podnět na vzetí obviněného do vazby, který byl soudcem akceptován. Jak se však ukázalo, na konci května 2022 byl muž z vazební věznice propuštěn a své činnosti se zřejmě nechtěl vzdát. Následovala domovní prohlídka, výslechy zúčastněných osob a nakonec komisař 11. oddělení obecné kriminality Ostrava zahájil trestní stíhání proti muži, který je podezřelý ze spáchání přečinu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy."

Tomu teď hrozí až pětileté vězení.

Nahlásit chybu


K tématu
ASF jobs s.r.o., Ostrava - Vítkovice
Ostrava
od 14 500 do 16 000 Kč/měsíc

Detail

Autodoprava Kamil Švihla, Ostrava - Dubí
Ostrava
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

WC Servis s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 40 000 do 55 000 Kč/měsíc

Detail