Reklama

7 tipů pro třídění odpadu

 • 17. května 2019,
 • 10:53

Co s kelímkem od jogurtu? Patří účtenky mezi papír? A jak je to se sklem? Třiďte tak, aby to opravdu mělo smysl.

Reklama
 1. Nebojtese odmítnout obaly

Vždy odmítněte materiál, který nepotřebujete, zvlášť nadbytečné množství obalů. Nebude se vám pak doma hromadit takové množství odpadu, který bude potřeba třídit. V zahraničí již některé obchody dokonce poskytují místa, kde můžete nechat obal hned po zakoupení (například krabičku na zubní pastu)

2. Odpad umývejte

  Kelímku od jogurtu může trvat týdny, než se dostane na místo recyklace. Představte si po týdnu tu vůni, když sem dorazí. Myslete na to a udělejte čištěním zbytku potravin z odpadu radost lidem, kteří pracují v recyklačním závodě.

  3. Nesešlapujte krabice, když je vyhazujete!

   Pokud nutně nepotřebujete odpad sešlapat kvůli úspoře místa, nechte raději krabice v původním tvaru, případně je pouze složte. Vlákna (celulóza) papíru pak zůstanou silnější a je možné ho recyklovat vícekrát.

   4. Nerecyklovatelný papír

    Některý odpad není možné recyklovat i přesto, že je z papíru. Jedná se o papír odolný vůči mastnotě, plastifikovaný papír, účtenky z bankomatů nebo supermarketu nebo také o papír s lepidlem. Nevhazujte proto tento druh odpadu do kontejnerů na papír. 

    5. Omezte používání skla na minimum

     Recyklace skla je velmi složitý a nákladný proces, jelikož je potřeba sklo rozbít na malé střepy. Vyvarujte se proto kupování nevratných lahví ve větším množství (typicky lahve s dlouhým hrdlem) a dejte přednost lahvím vratným.

     6. Pozor na nebezpečný odpad!

      Nebezpečný odpad nebo odpad znečištěn takovými látkami nemůže být vhozen do běžného odpadu. Stejně jako spotřebitelé, kteří si je kupují, musí společnosti vyrábějící toxické látky převzít odpovědnost za jejich likvidaci. Musí tedy zajistit sběrná místa, kde může být tento materiál bezpečně vyzvednut a recyklován. Jedná se například o lahvičky a balení s léky, baterie, lampy a mnoho dalšího.

      7. Třiďte vždy a všude

       Netřiďte jen doma, ale i na různých společenských akcí. Na těch můžete často potkávat odpadové pytle nebo koše, které dodržují běžnou logiku barevného třídění. Zelené na sklo, žluté na plasty a modré na papír. Občas můžete zahlédnout i červené pytle, které jsou určeny na nebezpečný odpad.       Bára Poláková na Sluníčku / koncert

       28.06. 19:00 - 19.06. 19:03
       Frýdek-Místek, Penzion Sluníčko, Ostravice

       Shakespearovské slavnosti 2019

       15.07. 20:30 - 12.08. 22:00
       Ostrava, Slezskoostravský hrad, Ostrava

       Slavnosti pivovaru Ostravar 2019

       21.06. 15:00 - 22.06. 22:00
       Ostrava, Pivovar Ostravar

       ELKOPLAST CZ, s.r.o.
       Bruntál
       od 16 500 Kč

       Detail

       Moravia Trend s.r.o.
       Nový Jičín
       od 18 500 Kč do 23 000 Kč

       Detail

       Nejčtenější zprávy

       Reklama

       PR články

       Více PR článků
       Zavřít reklamu