Tři svobodné diskuze v NDM nejen pro studenty

  • 17. září 2019,
  • 14:14,
  • PR

Ateliér při Národním divadle moravskoslezském připravuje pro středoškolské studenty a žáky ​9. tříd základních škol v Moravskoslezském kraji sérii tří diskuzí, jejichž tématem je svoboda. První má podtitul Život v nesvobodě a bude o tom, jak se dnes žije v nesvobodné společnosti. Poprvé se mladí lidé setkají s osobnostmi z akademické oblasti, neziskových organizací nebo médií ve středu 18. září od 10:00 v Divadle Jiřího Myrona. Večer téhož dne si může přijít popovídat se stejnými osobnostmi také veřejnost, a to do Divadla „12“ od 19:00.

NDM (NDM Extra) a Ateliér při NDM se i touto sérií akcí zapojují do celoostravského projektu sametOVA k 30. výročí listopadových událostí.

„Pro žáky a studenty je už svobodný život samozřejmý, oni sami nepamatují dobu před listopadem 89 a v zásadě o ní málo vědí. My o generaci starší si dokážeme představit, co se asi dnes děje v zemích, kde se projev svobodného názoru stále trestá, oni ne,“ přibližuje první téma vedoucí Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková. Politický a kulturní geograf Vladimír Baar bude první debatu moderovat. Povídat si se studenty i večer s veřejností budou novináři Kateřina Procházková - odbornice na Čínu a členka sdružení Sinopsis, které se snaží představovat současnou Čínu realisticky,  Libor Dvořák - odborník na Rusko, dlouholetý redaktor České televize a Českého rozhlasu a překladatel ruské krásné literatury, a také Nina Špitálníková, která strávila několik měsíců na studijním pobytu v severní Koreji, byla opakovaně vyslýchána policií, zažila na vlastní kůži přídělový systém a o svém pobytu v době „mezi dvěma Kimy“ napsala knížku. 

„Programy pod společným názvem Svobodné diskuze jsme vytvořili tři - primárně pro studenty. Naše pozvání už na první besedu přijala například gymnázia z Opavy, Bílovce, Příbora, přijedou středoškoláci z Frýdku-Místku a další,“ přibližuje vedoucí Ateliéru při NDM Vladimíra Dvořáková. „Chtěli jsme ale umožnit také širší veřejnosti, aby si mohla s našimi hosty popovídat, proto nabízíme i večerní časy v našem komorním Divadle Dvanáctka,“ doplnila. 

Druhý diskuzní blok bude věnován 10. října Evropské unii (podtitul Evropská unie s námi). „Chceme nejmladší generaci přiblížit to, čím je evropské spojenectví i společenství užitečné. Pozvali jsme mj. rektora Univerzity palackého v Olomouci, historika Jaroslava Millera, který se zabývá dějinami politického myšlení. Moderovat bude Petr Kopecký z Ostravské univerzity. Třetí debatu věnujeme 22. listopadu svobodě tisku a naše pozvání přijali Erich Tabery nebo Jindřich Šídlo,“ uzavřela Vladimíra Dvořáková.

Školy mimoostravské mají vstup do Divadla Jiřího Myrona zdarma (pořadatelé zohledňují nutnost se do Ostravy dopravit), ostravské školy za symbolických 30 korun na osobu (30 let svobody). Veřejnost si vstupenky na večery v Divadle „12“ může koupit prostřednictvím webu či pokladen NDM za 70 korun.

Ateliér při NDM připravuje na dané téma ještě jednu diskuzi zaměřenou vyloženě na svět umělecký. „S Terezou Brdečkovou si budeme v Centru PANT v Ostravě 21. října povídat o tom, jak se zaprodali minulým režimům naši umělci. Co to s umělcem udělá, když se dostane k moci. Program jsme nazvali Magie umění a moci,“ zve ještě Vladimíra Dvořáková s tím, že na besedě bude řeč nejen o (přes svůj postoj k režimu) respektovaném režiséru Otakaru Vávrovi nebo fenoménu Ženy za pultem. Výchovný ústav, Nový Jičín, Divadelní 12
Nový Jičín
od 25 500 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

Správa železnic, státní organizace Bohumín
Bohumín
od 23 000 Kč/měsíc

Detail

STRABAG Rail a.s. - okres Karviná a okolí
Karviná
od 125 do 130 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků