V Dolních Vítkovicích odhalí Jantarové schodiště slávy

  • 14. října 2019,
  • 12:29,
  • PR

Jantarové schodiště slávy bude slavnostně odhaleno ve středu 16. října v Dolních Vítkovicích, přesněji na Bolt Tower, která je dominantou DOV tyčící se symbolicky ke hvězdám. Jantarové schodiště právě takové hvězdy zachytí a zachová po generace podobně, jak to známe z hvězdného chodníku v Hollywoodu, ale přece jen jinak – po Ostravsku.

První dvě hvězdy ostravského Jantarového schodiště budou patřit Jindřichu Štreitovi a Marii Rottrové. Fotograf a pedagog a legendární zpěvačka je osobně odhalí díky tomu, že se letos v březnu stali historicky prvními laureáty Ceny Jantar za celoživotní přínos v oblasti kultury. Organizátoři Cen Jantar se následně rozhodli vybudovat právě pro osobnosti, za kterými stojí významné celoživotní dílo oceňované odborným kolegiem, Jantarové schodiště slávy. Autorkou návrhu hvězd, které budou odhaleny na schodišti na Bolt Tower, a také pamětní desky upozorňující na Ceny Jantar je sochařka Šárka Mikesková. Ta také vytvořila podobu sošky, kterou si z Cen Jantar odnášejí nejlepší umělci.   

Jantarové schodiště slávy je společným projektem společnosti ProJantar, organizátora Moravskoslezských kulturních Cen Jantar, a DOV. „Je nám ctí, že hlavní poctou pro tyto významné osobnosti je vedle samotné Ceny Jantar jejich zařazení na Jantarové schodiště slávy na Bolt Tower, tedy na Vysoké peci č. 1 u nás v Dolních Vítkovicích,“ říká výkonný ředitel DOV Petr Koudela. Každý rok podle něj přibudou dvě hvězdy se jmény dvou umělců, kteří se stali laureáty moravskoslezské kulturní ceny za celoživotní přínos pro kulturu.

Ceny Jantar se v regionu vyhlašují od roku 2018 v šestnácti kategoriích, přičemž letos poprvé přibyli také dva laureáti za celoživotní dílo. 

„Po skončení prvního ročníku se nás řada lidí ptala, proč kromě výročních cen nevyhlašujeme i ceny za dlouhodobou uměleckou práci. Proto jsme se rozhodli, že každý rok udělíme dvě ceny pro umělce, kteří svou celoživotní tvorbou překročili hranice Moravskoslezského kraje i České republiky, jsou nezpochybnitelnými autoritami ve svém oboru a jejich tvorba se stala součástí našeho národního kulturního dědictví,“ říká Aleš Honus ze společnosti ProJantar.

Veřejnost si bude moci Jantarové schodiště slávy prohlédnout jako součást návštěvnického okruhu, který vede do jádra někdejší vysoké pece a také do jejích vyhlídkových pater s jedinečnou kavárnou, která vznikla ve šroubovicové nástavbě vysoké pece – dnešní Bolt Tower. Bolt Tower návštěvníkům nabízí také jedinečný zážitek cestování skipovým výtahem, adrenalinový venkovní chodník kolem celé nástavby a výhledy na všechny světové strany.NOBUS PRINT s.r.o.*
Ostrava
od 10 000 Kč/měsíc

Detail

Patronus servis Ostrava, s.r.o.,
Ostrava
od 130 Kč/hod.

Detail

CN SERVIS, spol. s r.o. - Ostrava
Ostrava
od 30 000 do 40 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků