Na Oční klinice jako první v MS kraji provedli transplantaci rohovky unikátní metodou

  • 7. ledna 2020,
  • 19:09,

Na Oční klinice Fakultní nemocnice Ostrava v těchto dnech úspěšně provedli tři lamelární transplantace rohovky moderní a šetrnou metodou DMEK, z předem připravených rohovkových lamel. Při takové operaci se nenahrazuje rohovka v plné tloušťce, ale pouze jedna z jejích vrstev. Celá operace je šetrnější, má rychlejší pooperační hojení, nemocní po operaci lépe vidí a užívají méně léků, než při dosavadní transplantaci rohovky. Jedná se také o operaci, která dosud nebyla v Moravskoslezském kraji rutinně prováděna a nemocní museli dojíždět často až do Prahy.

Operace provedl přednosta kliniky MUDr. Jan Němčanský, Ph.D., MBA, který při nich využil nedávno pořízený  3D zobrazovací systém tímto způsobem poprvé v ČR a možná i ve světě. To ocenila řada přihlížejících kolegů, především jeden z průkopníků této metody a moderní rohovkové chirurgie 

doc. MUDr. Pavel Studený, Ph.D., MHA, přednosta Oční kliniky Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a 3. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy.

„Lamelární transplantace rohovky DMEK vhodně doplňuje spektrum péče u pacientů s onemocněním rohovky. Naše pracoviště, jako jediné v regionu, tak nyní prostřednictvím svých kmenových lékařů zajišťuje kromě refrakčních operací kompletní péči hrazenou z veřejného pojištění u těchto nemocných,“ uvedl Jan Němčanský.  

Pokračuje také další rozvíjení tradičního partnerství a spolupráce mezi Oční klinikou FN Ostrava a pracovištěm Oční kliniky FN Královské Vinohrady. „Mimo jiné spoluprací v sítnicové chirurgii, zřízením Odběrového místa Oční tkáňové banky OTB01 na pracovišti Oční kliniky FN Ostrava či spoluprací na publikační činnosti,“ doplnil Jan Němčanský.   První KEY-STAV, a.s.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč

Detail

Fast workers s.r.o.
Ostrava-město
od 14 750 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků