Nadace ČEZ: 5 milionů pro obce, nemocnice i charity na boj proti COVID-19

  • 6. května 2020,
  • 14:06,
  • PR

Šití roušek, výroba ochranných štítů pro záchranné složky, rozvozy léků a jídla seniorům, nákup ochranných pomůcek – zmírnit dopady epidemie koronaviru pomáhají především drobné kroky neziskových organizací, měst a obcí. Právě jim Nadace ČEZ během vyplatila 26,6 milionů korun, z toho více než 5 milionů šlo přímo do Moravskoslezského kraje, řekl mluvčí ČEZ Vladislav Sobol.

 „Naším cílem bylo nechat obce a organizace, aby se samy rozhodly, co je momentálně pálí a jak chtějí pomáhat. Nejlépe totiž vědí, jak zapojit místní obyvatele,“ říká předseda správní rady Nadace ČEZ a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Pomoc energetiků i aktivita obcí, organizací a spolků potěšila i hejtmana. "ČEZ opět zafungoval jako dobrý soused. Oceňuji hlavně rychlost, s jakou se podařilo vyřídit více než 100 grantů pro všechny regiony našeho kraje," řekl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

„Chtěli jsme pomoci hlavně rychle, protože čas hraje v době epidemie klíčovou roli. Grantové řízení jsme proto maximálně zjednodušili a o projektech se rozhodovalo každý den včetně víkendů on-line,“ dodává ředitelka Nadace ČEZ Michaela Ziková.

POMOC PRO 24 MĚST A OBCÍ

Velmi aktivní jsou v současné situaci hlavně obce, které zajišťují na prvním místě pomoc osamělým seniorům, lidem v karanténě a následně také všem svým občanům. Podporu od Nadace ČEZ získalo v kraji celkem 24 měst a obcí, například beskydská vesnička Bukovec.

„Máme doopravdy velkou radost, jelikož před týdnem jsme podávali žádost o dotaci a dnešním dnem jsme již skončili s distribucí ochranných pomůcek všem našim seniorům až do jejich domovů. V balíčcích našli látkové a jednorázové roušky i bavlněné rukavice a litr dezinfekce. Grant jsme využili i na pořízení barelů na převoz dezinfekce a pytlů na odpad z domácností v karanténě,“ řekla starostka Bukovce Monika Czepczorová.

ČERVENÝ KŘÍŽ ŠIJE ROUŠKY

Podporu Nadace ČEZ využily i oblastní spolky Českého červeného kříže z Frýdku-Místku a Karviné, které se zaměřují hlavně na šití roušek.

„Roušky jsme začali ve velkém šít ve Frýdku-Místku jako první. Pomohli jsme pokrýt prvotní poptávku lidí z města i přilehlého okolí, ale zájem je stále veliký. Protože vlastníme pouze jeden šicí stroj, a to mechanický, a většinu roušek šijí dobrovolníci doma na vlastních strojích, rozhodli jsme se z grantu Nadace ČEZ pořídit kvalitní šicí stroj, který zefektivní práci našeho týmu. K tomu chceme koupit velmi potřebný ozónový generátor. Oba přístroje jsou velice nákladné a jako nezisková organizace na ně nemáme rozpočet, proto velmi děkujeme Nadaci ČEZ, že nás v našem boji podpořila,“ řekla ředitelka oblastního spolku ČČK Frýdek-Místek Jana Stanovská.

HASIČI DEZINFIKUJÍ OBCE

Do pomoci přímo v terénu se zapojili i dobrovolní hasiči. Rozvážejí potravinovou pomoc, pomáhají s rouškami, na 3D tiskárnách vyrábějí ochranné štíty a díky své odbornosti také v mnoha případech dezinfikují obce. Podporu od Nadace ČEZ využilo 20 sborů dobrovolných hasičů z celého kraje.

„Protože máme ve městě několik občanů s diagnostikovaným koronavirem, rozhodli jsme si pomoci s dezinfekcí bytu postižených, ale také domovů pro seniory a veřejných míst. Z grantu proto pořídíme průmyslový generátor ozonu na dezinfekci. Jsme velice rádi, že se ČEZ postavil k aktuální situaci čelem, velice rychle zareagoval a snaží se pomoci bez zbytečného otálení a byrokracie,“ řekl starosta SDH Fulnek Jiří Marek.

Grant pomohl také hasičům z Ostravy-Hošťálkovic. „Díky podpoře Nadace ČEZ jsme se posunuli v pomoci lidem o obrovský kus dopředu. Použití 3D tisku je obrovská technologická pomoc. A zakoupení motorového postřikovače je pro plošnou dezinfekci veřejných míst mimořádnou úsporou času a lidských sil. Bez tohoto grantu bychom nemohli ani zdaleka realizovat pomoc v takovém rozsahu. Důležité bylo nejen vyhlášení grantu, ale především jednoduché administrativní nároky k jeho získání,“ řekl šéf hošťálkovických hasičů Jakub Švidernoch.

PLICNÍ VENTILÁTOR PRO BOHUMÍNSKOU NEMOCNICI

Podporu v rámci krizového grantu Nadace ČEZ využili také zdravotníci. „V rámci příprav na příchod pacientů s onemocněním COVID-19 jsme potřebovali opravdu nutně nakoupit ventilátor. Finanční plán nemocnice s tímto výdajem nepočítal, proto jsme uvítali možnost požádat o nadační příspěvek, který náklady alespoň z části pokryje,“ řekl náměstek pro léčebnou péče Bohumínské městské nemocnice MUDR. Petr Beneš.

CHARITNÍ POMOC

Grant Nadace ČEZ využilo celkem 10 poboček Charity ČR od Jablunkova až po Opavu. Peníze jim většinou pomohou k zajištění nečekaných nákladů při provozování domovů pro seniory nebo zajišťování sociálních služeb. „Současná pandemie má na domovy pro seniory velký ekonomický dopad. Grant pro nás představuje významnou pomoc. Použijeme jej na mzdy lidí, kteří jsou v první linii a pomáhají každý den seniorům, o které se nemá kdo postarat,“ řekl ředitel Charity Hlučín Pavel Sobol.

PRO PŘEŽITÍ CHRÁNĚNÝCH DÍLEN

Další peníze z krizového grantu Nadace ČEZ využilo několik chráněných dílen a sociálních podniků v kraji, které přišly ze dne na den o své tržby, což ohrozilo zaměstnávání hendikepovaných.

„Když máte zodpovědnost za 22 zaměstnanců, z toho 19 s psychickým onemocněním nebo mentálním postižením, a ocitnete se ze dne na den bez tržeb, oceníte každou finanční pomoc. Grant nám pomůže částečně pokrýt dubnové mzdy, nájem a energie,“ řekla šéfka sociálního podniku BAR NAPROTI Olga Rosenbergová.

Nadace ČEZ původně na grant krizová pomoc vyčlenila 15 milionů korun. Obrovský zájem ze strany měst a obcí i neziskových organizací ale předčil očekávání. Díky mimořádnému příspěvku ČEZ Distribuce tak mohla objem peněz zdvojnásobit a uspokojit stovky zájemců.AGRICOOP Třinec a.s., kravín Vendryně
Vendryně
od 17 000 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Miroslav Týn - pracoviště
Opava
od 21 000 do 42 000 Kč/měsíc

Detail

Agentura ROLIVIT, pobočka v ČR, odštěpný závod - pracoviště Příbor
Příbor
od 16 200 do 17 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků