FN Ostrava zpracovala první vzorky na covid-19 ve své laboratoři

  • 29. července 2020,
  • 21:44,
  • PR

Odborníci z Ústavu laboratorní diagnostiky v čele s přednostou prof. MUDr. Davidem Stejskalem, PhD. ,MBA dnes zpracovali první odebrané vzorky na přítomnost koronaviru. Díky novému přístroji, který nemocnici zapůjčil americký výrobce teď ostravská fakultní nemocnice zná výsledek testu do 45 minut. V plném provozu bude zatím fungovat 12 hodin denně. V akutních případech ale budou laboratoře schopné testovat i v noci.

MUDr. Jiří Havrlant, MHA, ředitel FNO: „Máme k dispozici přístroj, jehož kapacita je 400 vzorků za týden. Je to ale přechodná fáze. Až doplníme laboratoř dalším potřebným vybavením, kapacitu výrazně navýšíme a dostaneme se na požadovaných 1000 testů denně."

Přístroj, se kterým mohou laboranti pracovat jen v rouškách, ale budou laboratoře ostravské fakultní nemocnice využívat i k dalším vyšetřením

Prof. MUDr. David Stejskal, PhD., MBA, přednosta Ústavu laboratorní diagnostiky: Chtěli bychom vyšetřovat nejen covid - 19, ale i nemoci, které jsou s ním spojené. Tedy respirační infekce virového i bakteriálního rázu. Z odborných publikací je zřejmé, že až 60 procent pacientů s covidem může mít tuto přidruženou infekci a ta může být i příčinou i fatálních komplikací."

Fakultní nemocnice Ostrava vybuduje ve svém areálu ještě letos Covid centrum. Jeho součástí budou laboratoře, ale také edukační a stacionární odběrové centrum.Stavby Střechy Komíny s.r.o. - pracov. Třinec
Třinec
od 25 000 do 32 000 Kč/měsíc

Detail

SNABYTEK COMPANY s.r.o.*
Ostrava
od 150 do 180 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Japonské dny v Ostravě

Více PR článků