Bílovec plánuje investice

  • 13. listopadu 2020,
  • 19:27,
  • PR

Po úspěšném nultém ročníku vyhlásilo město Bílovec první ročník participativního rozpočtu. Lidé mohou přihlašovat své návrhy na zajímavé investiční akce do konce listopadu letošního roku. Vítězné projekty by mohly být realizovány už v druhé polovině příštího roku.

Do nultého ročníku participativního rozpočtu města Bílovce, který byl vyhlášen v roce 2019 a realizován letos, byly přihlášeny celkem čtyři projekty. Dva splňovaly veškeré podmínky a byly vybrány do finálního kola, v němž o vítězi měli na jaře rozhodnout občané. Nouzový stav však vše zastavil. 

Renata Mikolašová, starostka: Měli jsme dvě možnosti. Buď vše oddálit a zvolit nový termín na podzim nebo podpořit oba projekty bez hlasování. Rozhodli jsme se pro druhou variantu. Oba projekty však byly navrženy na maximální částku, která byla z rozpočtu města pro participativní rozpočet vyhrazena, vybrali jsme tedy jeden, a tím se stalo indiánské týpí. Druhý projekt, výstavbu dětského hřiště v Lubojatech, jsme však podpořili přímo z rozpočtu města částkou 100 tisíc korun. Oba projekty se podařilo úspěšně zrealizovat. Ale ladem nezůstaly ležet ani zbývající dva návrhy. Pro bikrosovou trať již vedení města našlo místo a rozjelo jednání o tomto projektu a Ráfovy zahrady město rádo zařadí do plánu rozvoje města. Už teď se těšíme na další skvělé návrhy, které posunou naše město zase o krok vpřed. Toto zapojení občanů vnímám rovněž jako jejich ochotu podílet se na rozvoji města společně."
Pro první ročník vyčlenil Bílovec v návrhu rozpočtu na rok 2021 stejnou částku jako loni, 150 tis. korun. Vítězný projekt se však bude realizovat pouze za předpokladu, že zastupitelstvo města v prosinci tuto částku v rozpočtu pro rok 2021 schválí. 

Michal Krchňák, radní města Bílovce: Lidé mohou konkrétní nápady přihlašovat do konce listopadu. Do participativního rozpočtu se mohou zapojit nejen místní občasné, ale i lidé, kteří zde podnikají nebo pracují a chtěli by cokoli vylepšit nebo změnit. Podmínkou je pouze plnoletost a vztah k Bílovci nebo jeho místním částem. Každý může podat pouze jeden projekt, a to osobně na podatelně městského úřadu nebo elektronicky. Podmínky, které musí projekt splňovat, a celý harmonogram naleznou zájemci na webu města.“

Po ukončení příjmu vypracovaných návrhů bude v prosinci a lednu následovat formální kontrola technické a finanční správnosti projektů, kdy mohou být autoři vyzváni k různým opravám nebo doplněním informací. Projekty, které budou vybrány pro veřejné hlasování budou předloženy radě města ke schválení a v únoru bude jejich seznam zveřejněn. Hlasování, kterého se budou moci zúčastnit všichni občasné Bílovce a místních částí starší 15 let, proběhne do poloviny března příštího roku. Vítězem se stane projekt, který obdrží nejvyšší počet hlasů. 

Michal Krchňák, radní města Bílovce: „Po loňských zkušenostech jsme připraveni na jakékoli změny v harmonogramu, které mohou kdykoli nastat. Ale je třeba jít dál. Nemůžeme jen sedět s rukama v klíně a čekat, co bude. Musíme i v této nejisté době plánovat a dívat se dopředu."

Více informací na www.bilovec.czČeská distribuční k.s., Ostrava
Ostrava
od 3 800 do 7 600 Kč/měsíc

Detail

Ing. Petr Bobek - pracov. Horní Tošanovice
Horní Tošanovice
od 30 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

GELIUS s.r.o. Ostrava
Ostrava
od 18 500 Kč/měsíc

Detail

Dnešní premiéry

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků