Cena ojetin stoupá, má smysl havarijní pojištění?

  • 11. května 2022,
  • 12:05,
  • PR

Inflace drtí naši zemi a zdražuje naprosto vše, včetně ojetých vozů. Jak je to s havarijním pojištěním těchto vozů?

Ojeté vozy v poslední době podražily až o polovinu, což zjistí každý, kdo navštíví autobazar. Situace došla dokonce do takového důsledku, že ceny některých ojetých vozů v čase rostou a pokud byste například před pár lety pořídili ojetou Octávii, dnes máte šanci prodat ji za více. Důvodů je hned několik. Kvůli koronavirové pandemii byly zavřené jednak autobazary, ale také hranice, takže nebylo možné dovážet vozy ze zahraničí. Zároveň se trh potýká s nedostatkem nových vozů, protože selhalo zásobování čipy. Mnoho majitelů vozů tedy odložilo nákup nových vozů a jezdí dál ve starých. To vše tlačí cenu ojetých vozů vzhůru a profitovat na ni mohou jen ti, kdo mají v záloze jiný vůz a ojetinu prodávají pro nadbytečnost.

Havarijní pojištění není na rozdíl od pojištění odpovědnosti z provozu vozidla povinné. Povinné ručení kryje škody, které způsobíte v případě nehody druhé straně. Díky havarijnímu pojištění získáte náhradu škody, pokud jste vy viníkem havárie, ale i v dalších případech, kdy dojde vaše vozidlo k úhoně, například tehdy, když ho poškodí živly, vandalové, nebo zloději ukradnou vozidlo, nebo cokoliv z něj. Cena povinného ručení je poměrně nízká, neboť zde platí solidarita a pojištění platí všichni majitelé vozů, takže je v případě škody, odkud čerpat. Havarijní pojištění vyjde dráž, neboť ho nemají uzavřené zdaleka všichni majitelé vozidel, jde hlavně o majitelé nových vozidel. Průměrné stáří vozidla v České republice je v současné době 15,5 roku, naše vozidla jsou jedna z nejstarších v Evropě. Přitom platí přímá úměra, čím je vozidlo starší, tím méně je pojištěných vozů v určité věkové kategorii. Uvádí se, že z deseti vozidel v České republice mají uzavřené havarijní pojištění tři vozidla.

Havarijní pojištění se většinou sjednává se spoluúčastí, podle toho se vypočítává cena havarijního pojištění. Dále má na ni vliv stav a stáří vozidla. Jak jsme již zmínili, na to, zda má vozidlo sjednané havarijní pojištění, má vliv jeho cena. Čím je vozidlo dražší, tím častěji má sjednané toto pojištění auta. V kategorii cen vozidel nad milion korun má sjednané pojištění zhruba 90 % vozidel, v kategorii nad 500 tisíc je to 60 % vozidel, v kategorii nad 200 tisíc korun již jen 30 procent vozidel. Lidé si zkrátka více pojišťují to, co pro ně má vyšší cenu. Lze tedy předpokládat, že na ojetá vozidla budou jejich majitelé sjednávat havarijní pojištění častěji, než tomu bylo doposud. Klíčové tedy bude najít to nejvýhodnější havarijní pojištění a dobře srovnávat jednotlivé produkty pojišťoven. K tomu skvěle slouží kalkulačka havarijního pojištění, ve které stačí zadat registrační značku vozidla, veškeré údaje o automobilu se automaticky doplní a během chvíle je možné vybírat ze srovnatelných produktů.

Michaela KadlecováTRAPER ELEKTRO s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 34 000 Kč/měsíc

Detail

Beskydské bydlení s.r.o. - pracoviště
Frýdek-Místek
od 35 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků