Pětapadesátiletý kulturista Zbyněk Bulava z Bílovce se stal druhým vicemistrem Evropy!

  • 13. května 2022,
  • 8:20,
  • PR

Když se Zbyňka Bulavy ptali před odletem do španělské Santa Susanny, kde se začátkem května uskutečnilo mistrovství Evropy v kulturistice, s jakým výsledkem z tohoto šampionátu by byl spokojený, prohlásil, že jeho snem je přivézt medaili. A to se mu splnilo! Pětapadesátiletý kulturista Zbyněk Bulava získal ve své kategorii masters nádherné 3. místo na evropském šampionátu! „Je to můj životní úspěch!“ říká.

Rodák ze Studénky, který již dvacet let žije v Bílovci a poslední léta trénuje v ostravském Kubík Fitnes, odjížděl na tuto největší reprezentační akci jarní sezony, ve velmi dobré formě. Na mistrovství České republiky, které se uskutečnilo před mistrostvím Evropy, získal stříbrnou medaili. „Cvičím pravidelně už 38 let. Začínal jsem trénovat s tatínkem v 15 letech u nás na půdě a už jsem u toho zůstal. Jen jsem půdu vyměnil za fitcentrum,“ vzpomíná na své začátky pan Zbyněk, který se však k závodění rozhodl až ve 40 letech. „V osmatřiceti letech jsme uspořádali v Bílovci neregistrovanou kulturistickou soutěž, kterou nám za láhev slivovice moderoval Zdeněk Srstka. Ten byl mimochodem mým dlouholetým kamarádem a díky vzájemné podobě mi dodnes přátelé a známí přezdívají ostravský Srstka. K profesionálnímu závodění jsem se však dostal až o dva roky později. Na oslavách kulatin jsem se obveselen alkoholem nechal vyhecovat, a ještě v tom roce jsem startoval na prvním mistrovství České republiky. Skončil jsem předposlední a chtěl jsem toho nechat. Pokračoval jsem však a o rok později jsem už byl vicemistrem České republiky. Cvičím dál. Je to můj životní styl,“ pokračuje úspěšný kulturista.

Kulturistika patří podle Zbyňka Bulavy k nejhorším sportům, co se týká přípravy. Je to dřina, dřina a musíte mít obrovskou vůli. Několik měsíců pravidelně trénujete, posilujete a k tomu vaříte stále dokola ta stejná jídla. Denně musíte spořádat třeba i kilo masa a několik balíčků rýže, aby svaly rostly. Tři měsíce před soutěží pak přijde tvrdá dieta, kde se odvažuje každý gram jídla. Nejhorší vás však čeká posledních 14 dnů, kdy každého závodníka čeká doslova alchymie s vodou. Stačí jeden špatný krok a máte po závodech. Tělo se správně neodvodní, svaly nevylezou a můžete zůstat navzdory několikaměsíčnímu tréninku doma,“ popisuje náročné přípravy na každou soutěž Zbyněk, který má velkou oporu nejen ve své ženě a rodině, ale podporuje ho psychicky, ale i finančně také řada známých. Na mistrovství Evropy ve Španělsku získal finanční příspěvek rovněž od města Bílovce.

„Jsme vděčni za všechny sportující, tvořící nebo organizačně zdatné občany, kteří nejen pomáhají oživit ulice a parky v Bílovci a okolních obcích, ale jejich úspěchy často sahají za hranice našeho okresu nebo dokonce státu. Přála jsem panu Zbyňkovi už před soutěží sílu a odvahu jít za svým snem a jsem ráda, že se mu to podařilo. Jeho bronzové umístění na evropském šampionátu je nádherné! A když si představím, kolik energie a vůle musel tento muž ve svém věku do toho dát, klobouk dolů. Moc gratulujeme a přejeme panu Zbyňkovi do dalších let hlavně zdraví, aby se mohl i nadále sportu věnovat,“ blahopřeje starostka města Bílovce Renata Mikolašová.

Zbyněk Bulava nezahálí ani po závodech, denně je od pěti hodin ve fitku a cvičí. „Není to tím, že bych chtěl být ve fitcentru první, ale je to věkem, nemůžu spát, a tak cvičím od brzkého rána,“ směje se pan Zbyněk, který sedm let působí také jako osobní trenér. Trénuje mimo jiné i mladé kulturisty a kulturistky. „Vždycky říkám, že trénuji jen ty vítězné typy. Nevím, zda je to mým výběrem nebo tréninkovým plánem, ale každý rok někdo z mých žáků přiveze z MČR medaili, což mě velmi těší,“ uzavírá naše povídání čerstvý druhý vicemistr Evropy Zbyněk Bulava, který se celý život řídí mottem: Cesta k cíli je mnohdy důležitější než cíl samotný.

Zbyněk Bulava

Vybrané úspěchy:

Mistrovství České republiky 2022 2. místo v kulturistice masters 50–59 let
Mistrovství Evropy 2017 6. místo v klasické kulturistice masters nad 50 let
Mistrovství České republiky 2017 4. místo v kulturistice masters 50–59 let
Mistrovství České republiky 2013 3. místo v kulturistice masters 40–50 let do 80 kgSkarot CZ s.r.o. ČS Shell 8084, Novinářská 533
Ostrava
od 18 000 do 21 000 Kč/měsíc

Detail

Květuše Hozová, Ostrava
Ostrava
od 18 000 do 20 000 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků