Všichni do pozoru, do Slezského divadla Opava přijíždí REVIZOR!

  • 13. května 2022,
  • 8:44,
  • PR

Na konec května chystá činoherní soubor premiéru světové klasiky – satirické komedie Revizor. Jedná se sice o rusky psanou hru zasazenou do ruských reálií, nicméně její autor Nikolaj Vasiljevič Gogol měl ukrajinský původ.

„Není člověka, aby neměl nějaké hříchy na svědomí.“

 Narodil se ve Velkých Soročincích na Ukrajině v roce 1809. Jeho otec (ukrajinským jménem Hohol) byl vzdělaný statkář, milovník literatury a divadla, sám napsal dvě hry pro domácí divadlo. Nikolaj už na gymnáziu začal s psaním, také byl (nepříliš úspěšným) hercem studentského divadelního spolku. V 19 letech odešel za vidinou literární kariéry do Petrohradu. Živil se obtížně, nejdříve jako nižší úředník, později jako učitel, psal povídky, ale často musel matku žádat o finanční výpomoc. Postupně pronikal do vyšších společenských kruhů a získával si i literární respekt. V roce 1831 se seznámil s Puškinem, který se stal jeho velkým přítelem; Puškinova smrt o pár let později Gogola hluboce zasáhla. V následujících letech Gogol napsal divadelní hru Ženitba (1832, vydána až 1842) a v roce 1836 vytvořil Revizora.

Je známo, že námět nové hry Gogolovi „půjčil“ právě Puškin, který byl prý sám jednou na cestách mylně považován za tajného vládního úředníka. Premiéra v petrohradském divadle rozhodně nebyla přijata jednoznačně, protože v obecenstvu seděli převážně diváci stejného charakterového typu, jaký byl na jevišti zesměšňován. Gogol, jako už dříve, před kritikou a tlakem utekl; pobýval v Itálii, hodně pak v Římě. Ve 40. letech napsal hru Hráči a vrcholný román Mrtvé duše, ale po celé období zároveň utíkal od společnosti a do Ruska se nechtěl vrátit; naplno se tehdy projevila jeho labilní a rozporuplná povaha. Navíc neustále řešil existenční problémy. V posledním desetiletí sílily jeho depresivní tendence a sklon k mysticismu, propadl radikalismu i v náboženství, psal náboženské traktáty. Do Ruska se vrátil až v roce 1852, mučil své tělo půsty, pálil své texty a nevycházel z domu; 4. března v Moskvě zemřel. Bylo mu necelých 43 let.

Příběh Revizora je všeobecně známý; do zapadlého městečka má přijet inkognito vládní zmocněnec s tajným posláním. Jakmile se tuto novinku dozví hejtman a jeho poskoci, všichni propadnou zoufalství a přemýšlejí, jak zamést pod koberec místní neřád a získat revizora na svou stranu. Obyčejný mladý úředník Chlestakov, kterého za revizora všichni začnou pokládat, jde falešné pověsti vstříc a hodlá z náhlé přízně okolí vytěžit maximum. Ovšem jen do chvíle, než se smyčka utáhne a vše utne pravdivá pointa.

V posledních letech patří Revizor na české divadelní scéně k velmi často nasazovaným titulům. Gogol napsal na půdorysu anekdoty o komickém střetu charakterů satirický obraz společnosti, která je v podstatě žalostně zkažená. Na opavské jeviště se však Revizor vrací po více než čtyřiceti letech. Naposledy se hrál v sezoně 1978/1979, v hlavních rolích Chlestakova a hejtmana vystupovali Petr Vaněk a Steva Maršálek, hru režíroval Hugo Domes. Odstup této inscenace od posledního uvedení přitom nebyl dlouhý – předchozí premiéra v režii Stanislava Vyskočila se odehrála v dubnu 1961 a Chlestakova tehdy hrál Emanuel Křenek. První zaznamenané uvedení Revizora v Opavě je z roku 1949. Současné uvedení bude tedy čtvrté v pořadí a o poznání modernější. Revizor totiž není pouze anekdotou z doby carského Ruska, je to metafora lidské hlouposti, omezenosti a strachu a zároveň touhy po moci, vlivu. Režie představení byla svěřena Michalu Zetelovi (1981), jehož jméno je v posledním desetiletí spjato zejména se Slováckým divadlem v Uherském Hradišti, kde byl v letech 2015–2020 také ředitelem. Předtím, tj. ihned po absolvování JAMU, stál u zrodu Divadla Tramtarie (Olomouc) a založil Buranteatr v Brně. V Opavě hostuje poprvé. K výtvarné spolupráci přizval mladou scénografku Magdalénu Teleky. Hudbu k inscenaci připravil Josef Fojta. Hrajeme v překladu Zdeňka Mahlera, přičemž text jsme přiblížili současnosti, zeštíhlili co do počtu vedlejších postav a upravili pro náš herecký soubor. Hejtmana bude hrát Daniel Volný a Chlestakova ztvární Pavel Zavadil.

Přijměte tedy pozvání do zapadlé vesnice v bezčasí 2. poloviny 20. století, kde se víc než schopnosti či rozum cení hluboká úklona a bankovka v kapse. Přijměte nabídku s nadhledem se zasmát sami sobě.

Poprvé 22. května 2022 od 19 hodin

Alžběta MatouškováGruTech PSP, s.r.o.- areál TŽ
Třinec
od 19 700 do 24 100 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční k.s. - Jablunkov
Jablunkov
od 8 100 Kč/měsíc

Detail

SWIETELSKY stavební s.r.o. - oblast Ostrava
Ostrava
od 180 Kč/hod.

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků