Kytarová romantika zahajuje Hudební výlety SHF

  • 18. května 2022,
  • 17:08,
  • PR

Hudební jaro opět obohatí koncerty celoročního cyklu Hudebních výletů realizovaného Svatováclavským hudebním festivalem. Kytarovou romantiku nabídne polské klarinetové a kytarové duo Bokun / Kościuszko v pátek 20. května v Evangelickém kostele v Nýdku a v sobotu 21. května v Husově sboru v Ostravě – Staré Bělé.

Duo Bokun / Kościuszko je komorní hudební těleso, jehož snahou je znovuobjevení největších mistrovských děl komorní hudby od Schuberta přes francouzskou hudbu 20. století až po repertoár současné komorní a sólové hudby. Kromě koncertů komorní hudby duo vystupuje i s orchestry, jako je tomu v případě dvojkoncertu od Astora Piazzolly v aranžmá pro klarinet, kytaru a smyčce. Duo v roce 2015 vydalo album A la carte a získalo za něj 5 hvězdičkové recenze. Na koncertech pak zazní skladby z jejich posledního CD A la carte 2, které zahrnuje díla Ravela, Zenamona, Drozda, Kovacse, Galliana, Viseura a Yoma.

Polský klarinetista a dirigent JAN JAKUB BOKUN působil v mnoha evropských zemích, USA, Mexiku, Spojených Arabských Emirátech, Japonsku, Číně, Chille a Argentině. Studoval klarinet na Hudební Akademii ve Wrocławi a pokračoval ve studiích u Guye Dangaina na Národní konzervatoři Supérieur de Musique de Paris. V květnu 2001 absolvoval mistrovské dirigentské kurzy na univerzitě v Los Angeles. Bylo mu uděleno čestné členství na americké dirigentské akademii, díky kterému dirigoval na Aspen Music Festivalu a získal stipendium, které mu umožnilo studovat u Kurta Masura a Jamese Levina na Verbier Academy ve Švýcarsku. Své dovednosti zdokonalil během mnoha mistrovských kurzů, které byly vedeny vynikajícími umělci. Jako dirigent spolupracoval s mnoha komorními a symfonickými orchestry. Získal mnoho ocenění jako sólista i komorní hráč. Stal se vítězem třetího ročníku dirigentské soutěže Witolda Lutoslawského v Białystoku v Polsku, kde rovněž získal ocenění pro orchestr. Jeho ocenění zahrnují cenu od Nadace polské kultury, stipendium Jana Adolfa Góreckého a granty udílené polským ministerstvem kultury a francouzskou vládou. Petrát reprezentoval Polsko na světovém klarinetovém kongresu Clarinetfest (Ostend, Stockohlm, Lincoln, Assisi, Tokio). Byl pozván, aby vedl mistrovské kurzy v Polsku, Bulharsku, České republice, Španělsku, Číně, Mexiku, Srbsku a na Královské konzervatoři v Bruselu. Rovněž věnuje natáčení nahrávek pro polský rozhlas a televizi. Natočil již 11 sólových alb všechny byly veřejností přijaty s velkým pozitivním ohlasem. V současné době působí ve Wrocławi na hudební akademii, kde vyučuje klarinet a komorní hudbu.


Dokonalý, vynikající, úžasný, citlivý, virtuózní – to vše pochází článků hudebních kritiků týkajících se JAKUBA KOŚCIUSZKA. Koncertoval ve většině evropských zemích, ale i v Japonsku, včetně takových míst jako je Tokio Yamaha Ginza Concert Hall, Lutosławski Concert Hall ve Varšavě, nebo v Berlíně. Jako sólista hrál s filharmonickými orchestry ve Štětíně, Zielona Gora, Lomza, Radom, Kielce a komorním orchestr AUKSO. V roce 2010 vydal nahrávku s díly Marka Pasieczného. Debutové album bylo kritiky vysoce oceněno jak v Evropě, tak v USA. V roce 2012 nahrál klasický kytarový recitál s díly Bacha, Tansmana, Piazzolla, Jarrett a Metheny. Třetí sólové album, Guitar zní jazzově, obsahuje hudbu inspirovanou jazzem a world music. Jakub Kościuszko se začal učit hrát na kytaru ve věku 8 let. Již v 16 letech byl umístěn do lexikonu polských kytaristů. V roce 2004 absolvoval s vyznamenáním Hudební školu ve Štětíně, kde byl žákem Piotra Pałaca. V roce 2009 promoval s vyznamenáním u Piotra Zaleského na Hudební akademii Karola Lipinského ve Vratislavi a zároveň Zoran Dukić na Královské konzervatoři v Haagu. Od roku 2016 je Jakub Kościuszko držitelem doktorského titulu na Akademii múzických umění ve Vratislavi. Pravidelně vyučuje kytaru na mezinárodních hudebních kurzech, mistrovských kurzech a workshopech. Jakub Kościuszko je laureátem několika mezinárodních kytarových soutěží, účastnil se mistrovských kurzů: Abel Carlevaro, Oscar Ghiglia, Roberto Aussel, Pavel Steidl, Scott Tennant. Jakub Kościuszko hraje na kytaru Bogusław Teryks Nada Brahma op. 157 se strunami od společnosti DʻAddario.


Prožijte májovou romantiku s SHF!

RAVEL / GALLIANO / WOŚ / REINHARDT
Kytarová romantika

Pátek 20. května 2022, 18:00, Nýdek – Evangelický kostel

Sobota 21. května 2022, 18:00, Ostrava – Stará Bělá – Husův sbor


Duo Bokun / Kościuszko:
Jan Jakub Bokun – klarinet (Polsko)
Jakub Kościuszko – kytara (Polsko)

Touto pestrou nabídkou však letošní koncerty Svatováclavského hudebního festivalu (SHF) – Hudebních výletů nekončí. Hned další neděli 29. května můžete prožít Jazzový podvečer kapely The Survivors, kterou tvoří Jiří Slavík (klavír, klávesy, saxofon, kytara, zpěv), Jiří Levíček (klávesy, klarinet, vokály) a Jakub Tengler (bicí, vokály). Koncert se bude konat v Kinosále JACKi v Jablunkově od 16 hodin. Vstupenky online a detailní informace naleznete na
www.shf.czSEVAL spol.s r.o., Ostrava
Ostrava
od 19 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

Agro Job service s.r.o., Ostrava
Ostrava
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

VÍTKOVICE, a.s. - Ostrava
Ostrava
od 28 000 do 35 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků