Konference s účastí SmVaK Ostrava

  • 20. května 2022,
  • 7:36,
  • PR

První květnové úterý proběhla v Praze v dejvickém hotelu DAP konference Vodárenská infrastruktura a její financování. Akce se účastnily desítky zástupců vodárenských společností, ale také zástupci veřejných institucí a oborových organizací.

SmVaK Ostrava na akci reprezentoval generální ředitel Anatol Pšenička s přednáškou Investiční strategie pro vodárenskou infrastrukturu v Moravskoslezském kraji. Upozornil na specifickou pozici společnosti v českém vodárenství, kdy je největším subjektem, který infrastrukturu nejen provozuje, ale zároveň z dominantní většiny také vlastní. To ve svém důsledku vede mimo jiné k tomu, že společnost není příjemcem dotací z národních ani evropských zdrojů, jimiž by mohla financovat své investice, rozvoj nebo obnovu. Veškeré prostředky musí být vybrány ve vodném a stočném. Přesto se dlouhodobě daří držet ceny pod celorepublikovým průměrem, ačkoliv investice dlouhodobě každoročně rostou.

Pšenička upozornil také na to, že zpřísňující se evropská a národní legislativa v řadě případů zvyšuje investiční náklady, čímž do značné míry snižuje možnosti rozvoje a obnovy infrastruktury v jiných částech systému, kde by to potenciálně mohlo být potřebnější. Zároveň hovořil o rozkolísaném dění na stavebním trhu v souvislosti s několikátou pandemií onemocnění COVID-19, problémy s logistikou materiálů a zařízení z mimoevropských regionů, nedostatkem pracovní síly a v posledních dvou měsících také válkou na Ukrajině.

SmVaK Ostrava v letošním roce v plánu investovat 753 miliónů korun a do oprav alokovat 290 milionů. Do infrastruktury tak bude směřovat zhruba 1,05 miliardy korun. V období 2000-2021 společnost investovala 11,2 miliardy korun, další miliardy směřovaly do oprav.SEVAL spol.s r.o., Ostrava
Ostrava
od 19 000 do 30 000 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP-ELMONT s.r.o. - Suché Lazce
Opava
od 17 900 Kč/měsíc

Detail

CENTR GROUP, a.s. - pracoviště Hyundai Nošovice
Nošovice
od 19 940 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků