Londýnské legendy i české objevy. Jazz Open Ostrava v červnu zahájí festivalovou sezónu v Docku

  • 26. května 2022,
  • 20:13,
  • PR

Úvodní Groove Jam, klubové koncerty v DOCKU a grand finále na Slezskoostravském hradě, to bude 16. ročník festivalu, který díky podpoře Statutárního Města Ostrava a Moravskoslezského kraje neustále roste. Proslul pestrou dramaturgií, ve které zdaleka nejde jen o jazz. Jako hlavní headliner letos vystoupí acid/funk/soul/jazzová legenda The Brand New Heavies (UK) s uhrančivou frontmankou Angelou Ricci. Program ale láká i na Ochepovsky Project nebo zatím méně známá jména. Kromě běžných vstupenek letos navíc fanoušci mohou pořídit také zvýhodněné celofestivalové vstupné.

"Každý rok přivážíme pečlivě vybraný mix žánrů. Práce na dramaturgii probíhají celoročně a procházíme stovky nabídek a nahrávek. Chceme kombinovat náročnější hudbu se zábavou, takže každý si najde to své. Historicky již na festivalu vystoupilo více než 80 souborů a odhadem asi 440 interpretů. Mezi nejzvučnější jména lze zařadit Kenny Garrett Quartet, Billy Cobham Band, The Yellow Jackets, Dave Weckl Band, Electro Deluxe, Ida Nielsen Band nebo PATAX, ale každý ročník je něčím výjimečný. Stejně jako ten loňský s trumpetistou a aranžérem Philipem Lassiterem. Připravil pro nás čistokrevnou funky show, pod pódiem byla vřava a pak s námi ještě po koncertě oslavil v Docku své 40. narozeniny. O zážitky na festivalu není nouze," představuje koncept jeho zakladatel Boris Urbánek.

Ten si letos ke své kapele BBC pozval na pódium saxofonistu Jiřího Haladu a společně zahrají v Docku 16.června. “Jsem velmi rád, že přijal mé pozvání. U nás je spíš neznámý, protože krátce po vojně emigroval do Německa, kde se přiřadil k jazzové špičce. Nedávno se vrátil do ČR a myslím, že teď je na místě představit Jirku jako vynikajícího saxofonistu i domácímu publiku. Je to typ saxofonisty vycházející z Breckerovské tradice,” vysvětluje Boris Urbánek.

V hlavní festivalový den, 23. června na Slezskoostravském hradě, letos vystoupí zahraniční hvězda a k tomu dvě české jména, kapela TRIPlay a projekt Igora Ochepovského. TRIPlay tvoří velmi mladí a přesto už zkušení muzikanti fungující i v jiných uskupeních. Původem z Opavy pianista Jan Uvira, Kryštof Tomeček a Marek Urbánek. Dávají přednost vlastní tvorbě a již avizují chystaný CD debut. Instrumentální trio ve složení kytara, klávesy a bicí nabídne originální aranžmá se srozumitelnými melodiemi na hranici jazz rocku. Podobně originální vystoupení lze očekávat od kritikou i posluchači uznávaného tvůrce Igora Ochepovského, kterého doprovodí kromě stálých spoluhráčů také turecká zpěvačka ILAEY věnující se ve vlastní tvorbě mísení východních zpěvů s elektronikou. Vyvrcholením pak budou zmínění The Brand New Heavies z Londýna.

"The Brand New Heavies jsou kultovka. Hrají už od osmdesátých let a v pozměněné sestavě stále aktivně tvoří. Poslední, skvěle šlapající desku vydali v roce 2019 a tu také na hradě představí. Uslyšíte nefalšovaný soul a funky s živou dechovou sekcí. 11členný ansámbl jsme se snažili dostat do Ostravy přes dva roky, kvůli pandemii se vše podařilo až letos. Naposledy hráli v ČR před dlouhými 13 lety. Bude to velká show a věřím, že si opět zatančíme", dodává s úsměvem produkční Marcela Kučová, která zároveň sama vystoupí v jednom z klubových koncertů v Docku s novou ostravsko-zlínskou formací CHOPS už 9. června.

O prolog celého festivalu se postará tzv. Groove Jam v Docku, 8.6., na nějž jsou srdečně zváni všichni muzikanti z Ostravy a celé republiky.

Program a podrobné informace najde na https://www.jazzopen.cz/ČOS - Česká ochranná společnost a.s., Mariánské Hory
Ostrava
od 16 800 do 18 000 Kč/měsíc

Detail

Easy Logistics, s.r.o. - Ostrava
Ostrava
od 47 000 do 50 000 Kč/měsíc

Detail

REALITNÍ AGENTURA VÍTEK, s.r.o. (Ostrava - Hrabůvka)
Ostrava
od 22 000 do 25 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků