Nepodceňujte bolesti zubů. Analgetika problémy neřeší

  • 27. května 2022,
  • 12:08,
  • PR

Bolest, která se ozve při studeném i teplém jídle, v noci vás vzbudí svojí silou a pulzováním až ve spáncích. Když se podíváte do zrcadla, zjistíte, že otok není to, co byste chtěli vidět, k tomu zvýšená teplota… Jak dlouho jste nebyli u zubaře?

Nedostatečná ústní hygiena, silná vrstva plaku a zanedbávání preventivních návštěv zubního lékaře. To všechno jsou momenty, které proběhnou před očima člověku, který nemůže v noci kvůli řezavé bolesti zubu spát. Rychle nějaké silné analgetikum, ideálně v kombinaci s práškem na spaní. Je jasné, že takové řešení je hodně krátkozraké. Problém rozhodně neřeší a čím déle ho budete odkládat, tím v horším stavu váš postižený zub bude a je otázkou, zda se ho stomatologovi vůbec podaří zachránit nebo ho bude muset rovnou vytrhnout!

Co vlastně silnou bolest způsobilo?
Dlouhodobě neošetřené zubní kazy. Ty proniknou sklovinou, dentinem (zubovinou, žlutobílou hmotou podobnou kosti, která vyplňuje většinu zubu) a dostanou se až k zubní dřeni plné cév a nervových zakončení. Bakterie, které napadnou dřeň způsobí zánět a odumírání zubní dřeně. Když tento stav zanedbáte, způsobíte si nejen řadu bezesných bolestivých nocí, ale v nejhorším případě až rozpad čelistní kosti a ztrátu zubu, vznik hnisavých váčků, varují zubaři z Ostravy, kteří takových případů řeší poměrně dost. Následkem je dlouhodobá léčba, řadu návštěv stomatologa a samozřejmě i finančně náročné zákroky ve vaší ústní dutině, často ne s úplně jistým výsledkem.

Čištění zubních kanálků a odstranění nervů
je obvykle způsob, jak zánět zvládnout a ošetřit vnitřní prostor zubu. Říká se mu endodencie a patří k náročným stomatologickým zákrokům, který má přesný postup a pravidla. Začíná důkladným vyšetřením a rentgenem, který ukáže, jak rozsáhlý nález v postiženém zubu je. Důležité je, že odhalí i délku zubního kořeně a počet kořenových kanálků (prostoru uvnitř kořenu zubu), těch může jich být až 5 v jediném zubu a jsou dlouhé od 14 do 31 milimetrů. Poté při první návštěvě lékař kanálky zprůchodní (vyvrtá a rozšíří), vyčistí, zbaví nečistot a bakterií. Pomocí speciální nervové jehly odstraní z kanálků nerv a poté je vydezinfikuje a uzavře. Smyslem je zabránit dalšímu rozvoji zánětu a zachování zubu bez nutnosti ho trhat. Vše probíhá za lokálního znecitlivění, tedy je tento proces bezbolestný a trvá asi hodinu. Záleží samozřejmě na délce a počtu kanálků. Pokud je u zubu takzvaný váček (zánět u samotného kořene), je potřeba kanálky po vyčištění naplnit dezinfekční vložkou, aby se řádně vyčistil a uzavřít pouze provizorně. Někdy se dokonce nechává zub 24 hodin otevřený, aby hnis mohl volně vytékat a váček se chirurgickým řezem uvolní. Pokud je zánět rozsáhlejší a tvoří se váčky, většinou se nevyhnete antibiotikům. Zub zůstane po zákroku několik dní citlivý na dotek a skus, ale bolest bude mít zcela jiný charakter: bude tupá, bez výbojů, postupně slábnoucí.

Finální řešení
Po dvou týdnech lékař vyndá provizorní uzavření, znovu zkontroluje zub, vydezinfikuje a definitivně čisté kanálky bez zánětu vyplní a hermeticky je uzavře. Následuje kontrolní rentgenový snímek. Pro zachování a funkčnost zubu je vhodné vytvořit korunku, která je zubu oporou a rozloží tlak při žvýkání na celou plochu zubu. Jinak hrozí, zvlášť při velkém rozsahu poškozen zubu jeho rozlomení.
Po tomto zákroku dodržujte maximálně důsledně dentální hygienu, odstraňujte zubní plak, používejte zubní pasty pro citlivé zuby i dásně a pokud by vás trápily bolesti, rozhodně neváhejte s další návštěvou stomatologa.ČOS - Česká ochranná společnost a.s. - pracoviště Chlebovice - Diamo
Frýdek-Místek
od 16 800 do 18 500 Kč/měsíc

Detail

Česká distribuční a.s. - NJ
Nový Jičín
od 4 050 do 8 100 Kč/měsíc

Detail

MAKOVEC a.s. - Nový Jičín
Nový Jičín
od 23 000 do 26 000 Kč/měsíc

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků