Vodohospodářský a ekologický projekt vybudoval Pivovar Radegast v Nošovicích před 20 lety ve spolupráci s ochránci přírody. „Díky rybníčkům čistíme dešťovou vodu netradičním a přírodě šetrným způsobem. Povedlo se nám také celou tuto oblast nivy řeky Morávky revitalizovat,“ uvádí Ivo Kaňák, manažer Pivovaru Radegast, a dodává: „Od začátku se o celý systém a rybníčky starají zaměstnanci pivovaru, kteří provádějí každodenní nezbytnou údržbu, ale přitom se snaží do systému co nejméně zasahovat.“
Unikátní systém biologického dočištění dešťových vod odváděných z areálu pivovaru a s tím související soustava rybníčků u řeky Morávky čistí vodu přírodním způsobem a zároveň zvyšuje rozmanitost biotopů v nivě řeky. K samotnému procesu čištění dochází při průtoku dešťové vody rybníčky.
Každý rok Pivovar Radegast vyčistí přibližně 22 velkých padesátimetrových bazénů dešťové vody. Jen v roce 2021 prošlo celým systémem přes 62 000 m3 vody. „Do lokality jsme navrátili původní dřeviny a živočichy. Například jsme tady vysadili asi 300 kusů dřevin, které tady původně rostly a patřily. Mezi místní obyvatele se postupně zařadily užovky, mloci nebo ondatry,“ doplňuje Jiří Toman, vodohospodář a projektový specialista Pivovaru Radegast.
Pivovar Radegast je dlouhodobě aktivní v oblasti šetrného hospodaření s vodou a podpoře projektů zaměřených na péči o vodní zdroje i na zadržování vody v krajině.
Zajímavé údaje:
- Jaké množství zeminy bylo třeba vybagrovat? 2 500 tun
- Jaký je objem vyčištěné vody za 20 let? 902 000 m3 (451 velkých 50m bazénů vody)
- Jaká je plocha celého areálu s rybníčky? 19 000 m2 (skoro 3 fotbalová hřiště)
- Jaká je plocha soustavy rybníčků? 1 944 m2 (1/3 fotbalového hřiště)
- Kolik soustava rybníčků pojme vody? 1 903 m3 (skoro 1 velký 50m bazén vody)
- Pivovar Radegast investoval za posledních 14 let desítky milionů korun do vodohospodářských projektů
a během tohoto období snížil spotřebu vody potřebnou na výrobu piva o téměř 40 %. V posledních třech letech spotřebovává průměrně asi 2,5 hl vody na výrobu 1 hl piva. Zařadil se tak mezi pivovary, které patří v šetření s vodou k nejlepším na světě. - Ekologické pisoáry nainstalované v Radegastovnách zase šetří vodu v hospodách. Měsíčně může jít
o úsporu až 250 000 litrů pitné vody. - Maximálně šetrné chování k životnímu prostředí je součástí filozofie podnikání Plzeňského Prazdroje. Zaměřuje se na recyklaci a opětovné využívání obalů, dlouhodobě snižuje spotřebu vody, maximálně využívá obnovitelnou energii a omezuje používání plastů. Do roku 2030 by měla výroba Plzeňského Prazdroje dosáhnout uhlíkové neutrality.
- Plzeňský Prazdroj získal v roce 2021 v žebříčku Byznysu pro společnost TOP Odpovědná firma dvě významná ocenění; v kategoriích Velká firma a TOP Odpovědná firma v reportingu.