Dlouhodobá spolupráce
TRIANON dlouhodobě realizuje program Separace pro recyklaci, v němž zaměstnává zdravotně znevýhodněné lidi z Česko-Těšínska. Je aktivní v oblasti sociální inkluze a organizátorem a propagátorem česko-slovensko-polské partnerské spolupráce v oblasti udržitelného rozvoje.
Při výměně technologických celků při modernizaci úpraven vod nebo čistíren odpadních vod SmVaK Ostrava vzniká stejně jako při likvidaci již nevyužívaných provozů elektroodpad. Jedná se například o rozvodné skříně obsahující jističe, stykače, relé, napěťové a proudové ochrany, svorkovnice, vodiče, kovovou konstrukci a kryty, elektromotory různého výkonu a drobný nespecifikovaný elektroodpad. V souladu s platnou legislativou by musely SmVaK Ostrava zajistit jejich likvidaci. Díky kooperaci obou subjektů nacházejí po separaci a recyklaci materiály další využití. Jde o ukázku cirkulární ekonomiky při spolupráci privátního a neziskového sektoru v praxi.
V případě čerpací stanice ve Staré Bělé, odkud pitná voda směřuje dále do jižní části Ostravy, kde ji dále distribuuje společnost OVAK, se jednalo o několik vyřazených elektromotorů, čerpadel a tlakovou nádobu. Například každý ze tří vyřazovaných generátorů měl hmotnost přesahující 1 500 kilogramů.
„Doba je náročná a pro oblast sociálního podnikání to platí dvojnásob. Drtí nás ceny energií, ale také například pohonných hmot a dalších vstupů, které jsou navázány na ceny energií a bez nichž naše činnost není možná. Nabídku SmVaK Ostrava na možnost odvozu vyřazeného elektromateriálu jsme proto s radostí přivítali, ale upřímně přiznáváme, že v současné době bychom jen obtížně zajišťovali jeho odvoz do našeho provozu v Českém Těšíně. Přece jen se jedná o několik desítek kilometrů autem s odpovídající nosností, navíc s komplikovanou nakládkou a vykládkou. Proto musím tentokrát poděkovat vodárenské společnosti dvojnásob. Jak za darované zařízení, tak za zajištění jeho náročného transportu k nám do Trianonu. V našich očích jsou SmVaK Ostrava skutečně odpovědným partnerem pro rozvoj regionu a nejedná se pouze o prázdná slova a bezobsažné deklarace,“ říká předseda spolku TRIANON Viliam Šuňal.
Ekonomický, ekologický i sociální rozměr
SmVaK Ostrava si ve spolupráci se spolkem TRIANON v uplynulých letech ověřily, že u vhodných investičních akcí, modernizaci úpraven vody nebo čistíren odpadních vod stejně jako při likvidaci nevyužívaných objektů a zařízení je možné podobný princip uplatnit tak, aby to dávalo ekonomický, sociální i environmentální smysl.
„Spolupráce se spolkem TRIANON probíhá řadu let. V minulosti jsme poskytli vyřazené elektrozařízení z Úpravny vody Nová Ves, kde jsme dokončili několikaletou významnou modernizaci strojně-technologického zařízení, k dalšímu využití díky jeho separaci a recyklaci. Ve stejné oblasti jsme spolupracovali při demolici čerpací stanice ve Fulneku-Strahovicích. Nyní využíváme služeb spolku v oblasti digitalizace dokumentů, které jsme v minulosti vedli pouze v papírové podobě. Vážíme si toho, co TRIANON v oblasti sociálního podnikání v regionu dokázal, a jsme rádi, že můžeme jako odpovědná společnost, které záleží na regionu, v němž působí, tyto aktivity díky vzájemné spolupráci dále rozvíjet,“ říká generální ředitel SmVaK Ostrava Anatol Pšenička.