Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Balet Peer Gynt Jeroena Verbruggena ve světové premiéře v Ostravě

Belgický choreograf Jeroen Verbruggen nastudoval se souborem baletu Národního divadla moravskoslezského novou taneční verzi příběhu snílka Peera Gynta na motivy básnického dramatu norského spisovatele Henrika Ibsena s hudbou Edvarda H. Griega. Světovou premiéru bude mít balet s podtitulem Jsme odrazem lidí, které v životě potkáváme 22. května v Divadle Antonína Dvořáka. Inscenace propojuje moderní tanec s prvky klasiky a otevírá nový pohled na nestárnoucí příběh.

Jeroen Verbruggen představuje Peera jako člověka dnešní doby, kterého formují setkání s dalšími lidmi. Peer Gynt je i tady člověkem nezralým, nejistým, rozpolceným, bloudícím a chybujícím. Jakkoli ale utíká před realitou, sobě samému neuteče. Nechtěl jsem ale zjišťovat, kdo je Peer Gynt. Daleko víc mě zajímalo, jaké postavy v životě potkává a co dělá. A to je to, s čím se identifikuji. V životě jsem potkal spoustu lidí a právě ti mě udělali tím, kým dnes jsem,“ říká choreograf. „Celý Ibsenův příběh je hodně maskulinní. Peer je vlastně docela grázl – unese nevěstu, vysmívá se trollům, zradí svou osudovou ženu Solvejg. A o tom má být celý balet? Chtěl jsem to trochu otočit. V Peerových nočních můrách a představách proto obracím role: ženy se stávají Peerem, muži Solvejg. Dostáváme se do jakéhosi snu, kdy je na něj Solvejg konečně naštvaná a dá mu facku. A tohle Peera přivede domů, kde se ukáže jeho zranitelnost, možná i lítost,” popisuje Verbruggen.

Hudební nastudování je dílem holandského dirigenta Sandera Teepena. Tanečníky doprovodí živě orchestr opery NDM. Choreograf s dirigentem použili scénickou hudbu Edvarda Griega k Ibsenově dramatu, ale doplnili ji o části dalších skladatelových děl. Spoluúčinkuje sbor opery NDM a dvě alternující pěvkyně (hlas představuje duši Solvejg).

Příběh originálně podbarvují scéna rakouského tvůrce Wolfganga Menardiho a kostýmy polsko-japonské výtvarnice Natalii Kitamikado. Části scény inscenace dominuje kužel, vytvořený z konstrukce pokryté asi 120 kusy starých bílých svatebních šatů (které divadlo získalo ve veřejné sbírce). Po stranách jsou zrcadla a je tu i stará pračka. „Svatební šaty představují nenaplněné sny, ale zároveň symbolizují svazující společenské normy. Připomínají mi hřbitov zmeškaných vztahů nebo odložených identit,“ rozvádí scénograf Wolfgang Menardi. Pračka má působit jako širší metafora proměnlivosti identity a neustálého přetváření sebe sama. Zrcadla podtrhují koncept vrstevnatosti a proměnlivosti života a lidí. „Na jedné straně zrcadla prostor rozšiřují, na druhé ho úplně narušují. Při sebemenším pohybu rozbíjejí realitu. Peer se neustále setkává sám se sebou – se svými mnoha ‚já‘ – zdvojený, ztrojený, roztříštěný. Tanečníci se násobí nejen svou fyzickou přítomností na scéně, ale i svými odrazy,“ říká Menardi. „Kolem pračky jsou ale i další hmatatelné vrstvy: zavěšená stará chata, jediná žárovka uprostřed, dva velké světelné kruhy a ona obrovská hromada bílé látky – svatebních šatů. Všechny tyto prvky mohou být zavěšené shora a podle potřeby se objevovat a mizet. Umožňují neustálou proměnu prostoru, vytváření jakéhosi systému, který je zároveň neúprosný,“ dodává scénograf.

Postavy baletu si nesou předchozí život na zádech jako jakousi nůši – symbolem je postupné vrstvění kostýmů. Metaforu rozvádí výtvarnice Natalia Kitamikado: „Všichni si s sebou v životě neseme svou emocionální bagáž, zážitky, dobré i špatné věci, které nás formovaly. Nasazujeme si různé masky – jiné doma, jiné v práci, s partnery, dětmi, přáteli.“ Celý proces vymýšlení konceptu kostýmů Kitamikado připodobňuje ke známým dětským papírovým vystřihovánkám postav, jež lze poté obléct do různých obleků připevněných bílými papírovými záložkami. „Základní kostým sjednotí všechny tanečníky a můžeme pak k němu na záda připevnit další části oděvu,“ popisuje výtvarnice. „Peer Gynt ale nic dalšího nenese. Jeho břemeno tak musí nést ostatní, zejména jeho matka Ase. Později štafetu ochranitelky přebírá Solvejg v jednoduchých zelených šatech symbolizujících přírodu, růst a harmonii. Ani ona nenese žádnou ‚kostýmovou‘ bagáž, je v tom smyslu čistá a v souladu sama se sebou. Ona nese něco mnohem těžšího – pračku připevněnou k jejím dlouhým copům. Má sílu čistit, a tedy léčit. V naší verzi příběhu Solvejg v závěru neoslepne, ale ustřihne si své dlouhé copy, které používala k vláčení pračky. Osvobodí se tak od nákladu – a spolu s ní i 24 tanečníků na scéně,“ uzavírá kostýmní výtvarnice Natalia Kitamikado.

Národní divadlo moravskoslezské oslovilo v březnu veřejnost a požádalo ji o staré svatební šaty pro scénografii k novému baletu. Sešly se jich doslova stovky, na homoli jich dílny použily asi 120. NDM i touto cestou všem dárcům děkuje! Šaty přinášeli a posílali jednotlivci i svatební salony z celé republiky a divadlo jim poděkuje mj. v programu k inscenaci.



20 zraněných po sérii dopravních nehod v Moravskoslezském kraji

Dnes 11:12 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

Ve čtvrtek 12. června měli moravskoslezští záchranáři napilno. Během jediného dne vyjížděli ke čtrnácti dopravním nehodám napříč krajem. Zraněno bylo dvacet lidí, kteří utrpěli od lehčích úrazů až po vážná zranění.

V Moravskoslezském kraji proběhly maturitní a závěrečné zkoušky v druhém nejvyšším počtu

V tomto týdnu skončily maturitní a závěrečné zkoušky na středních školách. Moravskoslezský kraj se v četnosti maturantů letos stal druhým nejpočetnějším. Závěrečné zkoušky probíhaly také na zdravotnických nematuritních oborech, které se snaží přilákat nové potenciální studenty.

3D tiskárna pomáhá technickým službám v centru Ostravy vyrábět různé náhradní díly

Technické služby Moravské Ostravy a Přívozu využívají novou 3D tiskárnu. Díky ní si nyní dokážou samy a rychle vyrobit různé plastové náhradní díly i speciální součástky, které dříve musely objednávat. Tím šetří nejen čas, ale i peníze.

Rozhodnuto: přístavba Hotelu Praha je na prodej

Přístavba Hotelu Praha je na prodeji. Záměr odsouhlasili na červnové schůzi zastupitelé města. Radnice pro budovu nemá využití. Nabídková cena se pohybuje okolo 17 milionů korun.

Podhorská rallye autoveteránů Trofeo Niké projela Jeseníky ve svém 25. ročníku

Dnes 7:47 | Bruntál | Karel Soukop

Ani nestálé medardovské počasí neodradilo majitele autoveteránů z celé země, Polska i Německa od účasti na tradiční Rallye Trofeo Niké Jeseníky. Pod heslem Zpomal a rozhlédni se projely krásné historické vozy celkem třemi kraji až do lázeňské Karlovy Studánky.

V Ostravě-Jihu přibydou 2 zubařské ordinace. Aktuálně se hlásí zájemci

Vedení obvodu Ostrava-Jih investovalo 11 milionů korun do 2 nových zubních ordinací. Ty vznikly v nově zrekonstruovaných prostorách G-Centra na Čujkovově ulici. Ordinace se nyní připravují na provoz a zájemci o zubaře se registrují v obřadní síni na radnici.

Ostrava opět hostila AntraCity fest waldorfských škol. Festival nově nabídl i eurytmii

Ostrava hostila další ročník divadelního festivalu waldorfských škol. AntraCity fest pořádá Porubská Waldorfská základní a střední škola. A letos to byl už jeho 7. ročník.

Porubu ovládne Festival v ulicích. Představí se více než 200 umělců ze 17 zemí světa

Porubu už brzy ovládne oblíbený Festival v ulicích. Představí se na něm více než 200 umělců ze sedmnácti zemí světa. Těšit se můžete na hudební program, akrobatické kousky i dětskou zónu. Na své si přijdou všechny generace.

Nová teplárna v Dětmarovicích bude zásobovat teplem Bohumín a Orlovou

V Dětmarovicích na Karvinsku rychle vyrůstá nová nízkoemisní teplárna za 2 miliardy. Už od příštího roku bude dodávat teplo do Bohumína a Orlové.

V Ostravě proběhl další ročník mezinárodního veletrhu Rail Business Days

Ostrava hostila další ročník prestižního veletrhu Rail Business Days. Třídenní akce v Trojhalí Karolina přilákala odborníky, výrobce i veřejnost.

33 autoveteránů projelo třemi kraji až do Karlovy Studánky na 25. ročníku Trofeo Niké Jeseníky

Ani nestálé medardovské počasí neodradilo majitele autoveteránů z celé země, Polska i Německa od účasti na tradiční Rallye Trofeo Niké Jeseníky. Pod heslem Zpomal a rozhlédni se projely krásné historické vozy celkem třemi kraji až do lázeňské Karlovy Studánky.

Na trať Osoblažské úzkokolejky opět vyjel parní vláček a zahájil tak letošní sezónu

Trať dlouhá 20 km a na ní rekordních 102 oblouků. To jsou základní parametry úzkokolejné tratě z Třemešné do Osoblahy. Jako jediná u nás překonala krizi po loňských povodních a díky Slezským zemským drahám zahájila svou letošní sezónu.

V Beskydech zemřel cyklista. Našli ho v příkopu bez známek života

Včera 17:07 | Celý MS kraj | Jiří Cileček

V Morávce na Frýdecko-Místecku našli náhodně projíždějící dělníci v příkopu u cesty cyklistu bez známek života. Snažili se mu poskytnout první pomoc a přivolali záchranáře. Seniora se už ale bohužel ani po náročných pokusech nepodařilo přivézt zpět k životu.

Vysokoškoláci změří síly v Ostravě po 22 letech. Akademické hry přivítají sportovce z 36 škol

Ostrava se vrací do hry, když po 22 letech přivítá největší studentské sportovní klání České akademické hry. Do města se sjedou vysokoškoláci z 36 škol celé naší země.

MS kraj investuje do Domova se zvláštním režimem ve Skotnici

Posláním organizace Domov NaNovo je umožnit dospělým lidem s duševním, mentálním nebo zdravotním postižením žít svobodným a zodpovědným způsobem života. V následující reportáži se podíváme na průběh rekonstrukce a výstavby jejích nových objektů ve Skotnici na Novojičínsku.