Poslední čtyři červnové koncerty celoročního cyklu Hudební výlety 2025 se odehrají na místech, kde hudba běžně nezní – ale kde její přítomnost získává nový význam. V industriálních památkách, architektonických perlách i na netradičních pódiích zazní klezmer, dechová harmonie i historické basetové rohy. Cyklus, jehož cílem je propojit hudbu s geniem loci Moravskoslezského kraje, nabízí posluchačům autentický a silně emoční zážitek.
Hudební výlety 2025 vznikly jako platforma pro setkávání hudby s architekturou i industriální minulostí Moravskoslezského kraje. Koncerty probíhají v průběhu celého roku a propojují hudbu s pamětí unikátních míst – ať už jde o technické památky, prvorepublikové vily, sakrální prostory nebo industriální architekturu.
„Hudební výlety nejsou jen o hudbě – je to způsob, jak znovuobjevovat kraj, v němž žijeme,“ říká ředitel a dramaturg projektu Igor Františák.
Klezmer: Pomezí dvou světů
Hudební výlety zvou v červnu na dvojici koncertů, které budou ve znamení emocemi nabité klezmerové hudby. Soubor Ostrava Klezmer Band uvede program Klezmer: Pomezí dvou světů, v němž zazní tradiční i moderní ukázky židovské hudební tradice.
Koncerty proběhnou:
7. června 2025 v 19:00 – Muzeum nákladních automobilů Tatra, Kopřivnice
8. června 2025 v 17:00 – Důl Michal – řetízkové šatny, Ostrava-Michálkovice
Ostrava Klezmer Band:
Johana Černohorská – zpěv
Jaroslav Podžorski – housle
Ondřej Janča – klarinet
Anežka Gebauerová – akordeon
František Panáček – klávesy, cajón
Přemysl Mixa – kontrabas
„Tato hudba byla od počátku velmi kontrastní. Znázorňuje zrození i smrt, odloučení i spojení. A právě v těchto kontrastech spočívá její síla,“ vysvětluje zpěvačka souboru Johana Černohorská.
Muzeum Tatra v Kopřivnici i řetízkové šatny Dolu Michal dodají koncertům unikátní akustický i vizuální rámec – oba prostory jsou památkami české technické tvořivosti a industriálního dědictví, které se přirozeně propojuje s tématy klezmerové hudby: pohyb, paměť a identita.
Lotz Trio: Basetové rohy a světová rarita ve Vile Grossmann
Ve čtvrtek 26. června 2025 od 19:00 se Hudební výlety přesunou do nově zrekonstruované elegantní Vily Grossmann v centru Ostravy, kde vystoupí Lotz Trio – unikátní komorní soubor složený z hudebníků specializujících se na historické basetové rohy. Tento nástroj, který zažil svůj vrchol v 18. století, má podmanivý, sametový zvuk – a dnes se na něj hraje jen zcela výjimečně. Soubor pravidelně vystupuje na významných evropských pódiích a festivalech, včetně vlastního Bratislava Mozart Festivalu. Mimořádného ohlasu se mu dostalo například v berlínském Muzeu hudebních nástrojů nebo při prestižním pozvání do Metropolitního muzea umění v New Yorku (The Metropolitan Museum of Art) v roce 2019. Jejich projekty jsou ceněny pro autentičnost, muzikantskou virtuozitu i dramaturgickou citlivost.
26. června 2025 v 19:00 – Vila Grossmann, Ostrava-centrum
Program: Hudba ze zámku Seisenburg
Wolfgang Amadeus Mozart: Divertimenta a výběr árií z opery Kouzelná flétna
Lotz Trio (Slovensko / Česká republika):
Róbert Šebesta – basetový roh, umělecký vedoucí
Ronald Šebesta – basetový roh II
Igor Františák – basetový roh III
„Basetové rohy mají barvu, která jako by přicházela z jiného světa – měkkou, kulatou, a přesto průraznou. Hrát v prostředí jako je Vila Grossmann bude zážitek i pro nás“ říká vedoucí souboru Róbert Šebesta.
Koncert bude mimořádně komorní – určený pro pouhých 40 návštěvníků – a slibuje hluboký, soustředěný poslech v prostředí spojujícím prvorepublikovou noblesu a současnou, citlivou rekonstrukci. Součástí ceny vstupenky bude víno exklusivní společnosti Mikrosvín.
Grandiózní finále s mezinárodním obsazením
Závěrečný koncert cyklu proběhne v neděli 29. června 2025 od 17:00 v Koncertním sále Fakulty umění Ostravské univerzity. Spojí dechový orchestr Májovák se zahraničními lektory mezinárodních interpretačních kurzů, které se v Ostravě konají již 24 let. Jedním ze sólistů koncertu bude polský saxofonista Paweł Gusnar, který je označován jako nejvýraznější interpret svého nástroje v Evropě. Je rovněž profesorem na Univerzitě Fryderyka Chopina ve Varšavě a mnohonásobným držitelem prestižní polské hudební Ceny Fryderyk. Mezi další výrazné osobnosti bude patřit klarinetista Gábor Varga, který je považován za jednoho z nejvýznamnějších klarinetistů současnosti. Vedle své koncertní činnosti působí jako profesor na Royal Northern College of Music v Manchesteru a od roku 2022 rovněž na
The Jacobs School of Music v Bloomingtonu v USA.
29. června 2025 v 17:00 – koncertní sál Fakulty umění, Ostrava-centrum
Program:
Johan de Meij: Continental Overture
Gioacchino Rossini: Introduction, Theme and Variations for Clarinet
Sergej Prokofjev: Suita z baletu Romeo a Julie
Toshio Mashima: Birds for Alto Saxophone
Óscar Navarro: The Musketeers
Májovák Karviná (symfonický dechový orchestr)
Filip Urban – dirigent
Sólisté:
Gábor Varga – klarinet (HU)
Pawel Gusnar – saxofon (PL)
Marek Švejkar – es klarinet
Ondřej Janča – klarinet
Igor Františák – basetový roh
Karel Dohnal – basklarinet
Vstupenky na všechny koncerty jsou k dispozici online na www.hudebnivylety.cz,
osobně v kanceláři Hudebních výletů na adrese Dr. Šmerala 6, Ostrava, nebo na místě konání koncertů.
CYKLUS HUDEBNÍ VÝLETY PROBÍHÁ POD ZÁŠTITAMI:
Ing. Peter Harvánek, člen rady Moravskoslezského kraje
Ing. Lucie Baránková Vilamová, Ph.D., náměstkyně primátora statutárního města Ostravy