Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Ambulance srdečního selhání FNO získala prestižní certifikát

Ambulance srdečního selhání Interní a kardiologické kliniky FN Ostrava a LF OU je nově držitelem prestižního mezinárodního certifikátu Quality of Care Centre in Heart Failure (as a Specialised Centre), který uděluje Evropská kardiologická společnost.

Toto mezinárodní ocenění během kongresu Heart Failure 2025 v Bělehradu slavnostně převzal lékař Oddělení kardiovaskulárního MUDr. Jozef Dodulík: „Bylo nám tak oficiálně potvrzeno zařazení naší ambulance mezi špičková evropská centra pro pacienty se srdečním selháním. Ocenění je pro nás obrovská pocta a zároveň závazek. Zásadní je náš tým lidí, kteří pracují s maximálním nasazením. Je to výsledek naší společné práce a odhodlání.“

Ambulance srdečního selhání FN Ostrava je jedním z 57 akreditovaných center v celé Evropě. Podle doktora Dodulíka nejbližší takto certifikované pracoviště se nachází v okruhu přesahující vzdálenost 170 kilometrů do kterékoliv strany: „Ocenění, které jsme získali, podtrhuje klíčové postavení ambulance. Zajišťuje komplexní diagnostiku a léčbu pacientů s tímto onemocněním. A to včetně moderní farmakoterapie, pokročilého monitoringu, intravenózní substituční léčby a úzké mezioborové spolupráce,“ doplňuje.

Aktuálně je v péči ambulance několik stovek lidí, kteří se léčí se srdečním selháním. Každý rok přitom přibývají desítky nových pacientů. „Jde o jedno z nejzávažnějších kardiovaskulárních chronických onemocnění. Ovlivňuje nejen kvalitu života, ale i přežití, a bohužel často zůstává poddiagnostikované. Ve 21. století můžeme mluvit o epidemii této choroby,“ pokračuje doktor Dodulík.

Srdeční selhání je obvykle důsledkem dlouhodobého přetěžování srdce. Naprosto zásadní je proto prevence. „Zdravý životní styl je základem. Důležitá je ale také včasná léčba vysokého tlaku, cukrovky anebo ischemické choroby srdeční. A když už k srdečnímu selhání dojde, je klíčová správná diagnostika a moderní léčba, aby pacienti mohli žít co nejkvalitněji a co nejdéle,“ uzavírá doktor Dodulík.



Dlouhodobé sucho komplikuje provoz horských chat v Beskydech

Včera 17:48 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Málo vydatných srážek způsobilo problémy provozovatelům turistických chat. Jejich vodní zdroje vysychají a vodu jim musí dovážet cisterny.

V Bystřici bouraly vyřazené sanitní vozy. Místní diskutují o špatném dopravním značení

Dnes 13:48 | Celý MS kraj | Anna Břenková

Srážka dvou sanitek zkomplikovala ve středu provoz na hlavním tahu mezi Třincem a Jablunkovem. Šlo o nehodu dvou vyřazených sanitních vozů, které jely v koloně několika sanitek směrem na Slovensko. Nehoda se obešla bez zranění. Okolnosti nehody zjišťuje policie. Místní ji ale přisuzují údajně nevhodnému dopravnímu značení.

Národní dopravní dispečink má nové sídlo, využívají ho navigace i autonomní vozidla

Dnes 10:09 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Nepřetržitá služba motoristům, dopravcům a všem, kteří se pohybují po silnicích v České republice. Ředitelství silnic a dálnic představilo v Ostravě nový národní dispečink, který muselo přestěhovat poté, co ten původní vyplavila povodeň.

Šenovské školy během prázdnin zaplnili řemeslníci. Rekonstruuje se ZŠ i ŽUŠ

Dnes 13:04 | Šenov | Andrea Holeszová

Během letních prázdnin se v Šenově opravují hned dvě školní zařízení. Rozsáhlé rekonstrukce probíhají na Základní škole, ale oprav se dočkala také Umělecká škola Viléma Wünsche.

Motorkářský sraz ve Stonavě se blíží

Dnes 8:02 | Stonava | Jiří Brzóska

Stonava se na konci prázdnin stane dějištěm už třetího ročníku motorkářského srazu MOTOROCK. Ten se uskuteční v sobotu 29. srpna a nabídne odpoledne i večer ve znamení motorek, hudby a zábavy.

V Ostravě-Zábřehu se chystají změny. Náměstí Gen. Svobody projde revitalizací

Včera 14:00 | Ostrava-Jih | Andrea Holeszová

Zábřežské Náměstí generála Svobody čeká velká revitalizace. Ta má posílit kvalitu veřejného prostoru, rozšířit možnosti trávení volného času a zpříjemnit každodenní život obyvatel. Právě obyvatelé měli možnost přizpůsobit podobu náměstí svému obrazu.

Ve Studénce jsou dělníci ve všech třech školách

Včera 8:30 | Studénka | Petra Dorazilová

Stavební aktivity je letos v létě vidět ve všech třech studéneckých základních školách. Například v budově na Butovické ulici probíhá poslední etapa výměny rozvodů kanalizace a vody. Nové budou i sprchy u tělocvičny.

Ostrava přivítala účastníky festivalu Folklor bez hranic. V ulicích roztančí celé město

Včera 14:55 | Ostrava-město | Anna Břenková

Ostrava přivítala účastníky mezinárodního festivalu Folklor bez hranic. Na radnici je oficiálně přijalo vedení města. Tímto setkáním odstartoval týden plný tradiční hudby, tance a barevných krojů. Ostrava tak v následujících dnech naplno zažije lidový folklor.

V Těrlicku dokončují několik letních staveb, opraveny jsou silnice i chodníky

Včera 13:37 | Těrlicko | Libor Běčák

Lidé žijící v Cílové ulici v Těrlicku se po letech dočkali nejen nového asfaltu, ale také úředního potvrzení, že jejich ulice je legální.

Zchátralý ostravský mrakodrap ožívá. Začala jeho velká přestavba

17. srpna 2026 14:27 | Ostrava-město | Anna Břenková

Slavný výškový dům v Ostrčilově ulici dostane novou tvář. Dlouho chátrající budovu čeká rozsáhlá rekonstrukce na moderní bytový dům. Proměnou projde samotný mrakodrap i jeho okolí. Práce potrvají do roku 2029.

Hosté ve studiu: Pavel Blahut, koordinátor BESIP pro Moravskoslezský kraj

Dnes 18:30 | Celý MS kraj | Lukáš Zavadil

Pomalu předjíždějící kamiony na dálnici, jedná se o problém? Nejen na toto téma byl hostem pořadu Dopravní revue krajský koordinátor BESIP Pavel Blahut.

Hosté ve studiu: Lada Vyvialová, módní návrhářka

Nanomóda: od estetiky k funkčnosti, textilní průmysl a jeho dopady

IC na přehradě Šance přibližuje svět vody beskydské části Povodí Odry

17. srpna 2026 11:55 | Celý MS kraj | Renáta E. Orlíková

Vodní dílo Šance patří k nejvýznamnějším zdrojům pitné vody v Moravskoslezském kraji. Nádrž na řece Ostravici vznikla v letech 1964 až 1969 a dnes zásobuje především Ostravsko, Frýdecko-Místecko a část Karvinska. Vedle zásobování pitnou vodou chrání území podél Ostravice před povodněmi a v období sucha pomáhá udržovat potřebný průtok v řece.

Srážka s autem, těžký pád v bike parku i cyklista v bezvědomí. Záchranáři pomáhali v neděli několika zraněným cyklistům

17. srpna 2026 11:34 | Celý MS kraj | Anna Břenková

V neděli 16. srpna vyjížděli záchranáři v Moravskoslezském kraji k několika vážným nehodám cyklistů. V Kozlovicích na Frýdecko-Místecku srazilo auto dva cyklisty, další třináctiletý chlapec boural v bike parku v Tošovicích. V Polance nad Odrou skončil v bezvědomí na cestě cyklista, případ vyšetřuje policie.

Na beskydské Skalce hořel les, po uhašení místo hasiči hlídají

16. srpna 2026 16:45 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V neděli brzy ráno byli hasiči voláni k požáru na jednom z beskydských vrcholů. Hasit museli v komplikovaném terénu.