„Příspěvek na očkování proti rakovině děložního čípku čerpají hlavně dívky od 14 do 18 let. Mohou se nechat naočkovat také chlapci, kteří jsou častými přenašeči infekce. Zájem chlapců o toto očkování je minimální, jde jen o jednotlivce ročně," upřesňuje vedoucí oddělení programů ČPZP Ing. Radim Krčmář.
Dodává, že je obtížné porovnávat meziroční údaje vzhledem ke sloučení ČPZP se ZP M-A loni v říjnu, nicméně i tak lze pozorovat mírný nárůst zájmu.
ČPZP umožňuje rodičům a pěstounům vzdát se svého nároku na příspěvek na preventivní programy v roce 2013 a převést jej na dítě ve prospěch očkování proti rakovině děložního čípku.
„Zájem o sdružení příspěvku rodičů je samozřejmě velký. Očkování se provádí ve třech cyklech, vyjde na zhruba 10 tisíc Kč a to může narušit rodinný rozpočet," potvrzuje Ing. Krčmář. ČPZP v letošním roce na očkování nehrazené ze zdravotního pojištění poskytuje každému pojištěnci až 1500 Kč. Sdružení příspěvku rodičů zlevní vakcínu až o dalších 3000 Kč.
Rakovinu děložního hrdla způsobuje virus HPV. Česká republika patří v rámci EU k zemím s nejvyšším výskytem rakoviny děložního čípku. Ročně tato zhoubná nemoc zasáhne 1000 žen, přičemž 400 z nich zemře. V Česku aktuálně bojuje s rakovinou děložního čípku 16 tisíc žen. Vakcína podle odborníků uchrání před nákazou virem HPV až devět z deseti proočkovaných dívek.
Česká průmyslová zdravotní pojišťovna se sídlem v Ostravě je třetí největší zdravotní pojišťovnou v ČR. Loni v říjnu se spojila se Zdravotní pojišťovnou METAL-ALIANCE, od níž převzala klienty, pobočky a zaměstnance. ČPZP má nyní téměř 1,2 milionu pojištěnců.