MIR 1200 neboli Mezinárodní modernizovaný reaktor. Tak se jmenuje sdružení, ve kterém spolupracují české a ruské společnosti zaměřené na jadernou energetiku. Neméně důležitým partnerem konsorcia je také Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava.
Ivo Vondrák, rektor VŠB-TU Ostrava: "Žádná taková spolupráce doposud nebyla. A protože je to právě energetika, která je pro naši univerzitu klíčová, tak to vnímáme jako velký krok vpřed. Podpisem této smlouvy to vypadá tak, že bychom se mohli zapojit do tohoto velkého projektu, a to ze tří základních pohledů. Prvním je vzdělávání lidí v této oblasti, což je velmi klíčové. Za druhé je to oblast materiálového inženýrství. A poté jde samozřejmě o spolehlivost a bezpečnost. Budou to partneři, kteří budou zadávat věci, které jsou z hlediska výzkumu a vývoje klíčové. Jsou věci, které jsou standardizovány a které ne. A je třeba k nim udělat nějaký výzkum, vývoj, zkoumání, ověřování."
Bohumír Strnadel, katedra materiálového inženýrství Fakulty metalurgie a materiálového inženýrství VŠB-TU Ostrava: "Já si myslím, že je to velmi významný krok v celé historii VŠB-Technické univerzity Ostrava, protože jak jistě víte Vysoká škola báňská-Technická univerzita je orientována na technologické obory, technologické disciplíny a jejich velká část je spojena i s jaderně-energetickým strojírenstvím. Je to zejména výstavba jaderných elektráren, tzn. orientace na strojírenské obory. Je to také otázka materiálového inženýrství, otázka hodnocení bezpečnosti a spolehlivosti jaderně-energetických zařízení. A v tomto směru si myslím, že Vysokou školu báňskou, pokud samozřejmě konsorcium MIR tendr vyhraje, čeká skvělá budoucnost v tom, že se bude moci podílet na výchově nových, mladých odborníků, kteří v budoucnu budou mít co do jaderné energetiky říci."
Z ruské strany proto půjde podpora českého technologického vzdělání ze strany firmy Gidropress a Atomstrojexport. Za české společnosti se zapojí ŠKODA JS.
Miroslav Fiala, generální ředitel společnosti ŠKODA JS: "Pohybujeme se více než padesát let v oboru jaderné energetiky. Proto jsme vytvořili konsorcium s našimi ruskými partnery."
Alexandr Gluchov, generální ředitel společnosti Atomstrojexport: "Jsme tady, abychom podepsali dohodu o spolupráci s českými inženýry z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava. Chceme je nachystat pro stavbu 3. a 4. bloku Temelína. Aby byli schopni zajistit odbornost a další důležité věci pro budoucí spolupráci."
"Je to jakési uznání obou stran. Toho, že se výrobci a univerzitní odborníci respektují jak z hlediska znalostí a schopností v oblasti techniky, konstrukce, udržování, ale i z hlediska perspektiv ve školení, proškolování technického personálu a výchově nových jaderných odborníků v oblasti jaderného energetického strojírenství."
Těmito slovy okomentovali smysl dohody s konsorciem MIR 1200 odborníci z Vysoké školy báňské-Technické univerzity Ostrava.