Dnes a zítra budou v Clarion Congress Hotel Ostrava odborníci, zástupci ministerstva životního prostředí, ministerstva průmyslu, měst a obcí, výzkumných ústavů, vysokých škol i podnikatelské sféry a dalších institucí diskutovat, jaké jsou reálné možnosti snižování množství vznikajících odpadů a jaká jsou klíčová zařízení v integrovaném systému nakládání s komunálními odpady. Akci, která probíhá v rámci cyklu konferencí Odpadové dny, pořádá Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a společnost FITE a.s. Ostrava ve spolupráci s dalšími partnery.
„Z vyhodnocení Plánu odpadového hospodářství Moravskoslezského kraje (POH MSK), který je krajským plánovacím dokumentem vycházejícím z Plánů odpadového hospodářství České republiky, vyplývá, že i přes snahy kraje a měst narůstá produkce komunálních odpadů, což souvisí se zvyšující se životní úrovní občanů," uvedl Miroslav Novák, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje.
Zatímco v roce 2007 vyprodukoval každý obyvatel kraje 353 kg komunálního odpadu za rok, celkem ho bylo v regionu 440 588 tun, v roce 2009 už na hlavu připadlo v kraji 467 kg komunálního odpadu, dohromady za rok 583 259 tun, přičemž z toho téměř osmdesát procent skončilo na skládkách. Stejná situace je ve všech ostatních krajích v zemi.
Podle směrnice EU se ale musí množství odpadů ukládaných na skládky výrazně snižovat. Jinak nám z Bruselu hrozí sankce. Na padesát procent ve srovnání s rokem 1995 by se mělo snížit skládkování biologicky rozložitelného komunálního odpadu a v roce 2020 na pětatřicet procent roku 1995.
„Budou se také zvyšovat poplatky za skládkování, z nynějších 500 korun za tunu by mohly vyrůst až na 1500 korun za tunu," řekl Pavel Bartoš, prezident Sdružení pro rozvoj Moravskoslezského kraje a předseda představenstva společnosti FITE.
Odborní pracovníci v odpadovém hospodářství upozorňují, že výše uvedené požadavky EU je možné naplnit především energetickým využitím komunálních odpadů.
„Proto se například Moravskoslezský kraj bez zařízení na energetické využívání odpadů neobejde, přičemž celkově bylo v kraji k energetickému využití dispozici například v roce 2009 410 tisíc tun komunálního odpadu, které bylo uloženo bez užitku na skládky. Tím se ztratila energetická hodnota asi 400 000 tun hnědého uhlí. Pro další roky se kromě razantního navýšení separace komunálního odpadu v kraji předpokládá výstavba energetické jednotky tzv. Krajského integrovaného centra na energetické využívání odpadů (KIC), které chce postavit kraj s dalšími pěti statutárními městy v regionu a obcí Horní Suchá v areálu bývalého Dolu Barbora v Karviné a kde by se mělo zpracovat necelých 200 tisíc tun odpadů," uvedl Pavel Bartoš.
Stát se chystá energetické využívání odpadů podporovat. Například ministerstva průmyslu a obchodu chystá nástroje podpory.
„Je to jediný způsob, který je schopen odklonit od skládkování zásadní množství odpadů," vysvětlil Milan Kyselák z ministerstva průmyslu a obchodu.
Také ministerstvo životního prostředí změnilo svůj postoj ke spalovnám. Do konce června letošního roku mohou například zájemci o stavbu centra na energetické využívání odpadů podat žádost do Operačního programu Životní prostředí, kde je vyčleněno šest miliard korun.
„Právě vybudování chybějícího zařízení na energetické využívání odpadů v Moravskoslezském kraji má přispět k tomu, aby došlo ke snižování ukládání komunálních odpadů na skládky ve prospěch zvýšení jejich materiálového a energetického využívání, což patří mezi hlavní cíle kraje," upřesnil Tomáš Kotyza, vedoucí odboru životního prostředí Krajského úřadu MSK v Ostravě s tím, že kapacita zařízení KIC je stanovena v návaznosti na produkci komunálního odpadu v regionu.
„A to tak, že při naplnění cílovým parametrů POH ČR a POH MSK, kterými je stanoveno, že 50 % vznikajících komunálních odpadů bude materiálově využíváno, a při energetickém zhodnocení necelých 200 tisíc tun komunálních odpadů ročně v zařízení KIC, bude asi 50 tisíc tun ročně přímo ukládáno na skládky," vysvětlil Tomáš Kotyza.
KIC se má stát součástí integrovaného systému nakládání s odpady v kraji a mělo by být zařízením pro celou průmyslovou aglomeraci, potažmo pro celý Moravskoslezský kraj. Mělo by produkovat elektřinu a teplo a zásobovat teplem Karvinou a další města.
„V současné době je projekt ve fázi územního řízení. V tomto roce by měla proběhnout mimo jiné výběrová řízení na zhotovitele a správce stavby. Stavba by měla být zahájena v roce 2012, neboť rozhodný je termín kolaudace stavby, a ten je v závěru roku 2015," dodal Tomáš Kotyza.
Mezinárodní konference Odpady 21 probíhá letos již pojedenácté.