V rámci projektu „Čas pro dobrou věc," který umožňuje zaměstnancům ČEZ již čtvrtým rokem strávit jeden pracovní den v roce pomocí potřebným, zavítali dobrovolníci do osmi organizací. Pomohli zde například s úklidovými pracemi, ale také poradili, jak komunikovat s médii a veřejností.
Již čtvrtým rokem dobrovolníci z řad zaměstnanců Skupiny ČEZ tráví za podpory své firmy jeden den v roce dobrovolnickou prací ve vybraných veřejně prospěšných organizacích. K účasti na projektu se hlásí z vlastní vůle a den věnovaný pomoci druhým mají proplacen zaměstnavatelem; ten tyto aktivity podporuje i organizačně. V letošním roce zaměstnanci z Moravskoslezského, Olomouckého a Zlínského kraje pracovali v těchto neziskových organizacích: Dětské centrum Domeček, Charitní dům sv. Václava, Armáda Spásy Havířov a Ostrava - Poruba, Domov pro seniory Jabloňová, Dětský domov Na Vizině, Hospic sv. Lukáše a Centrum pro osoby s mentálním postižením Pomněnka.
Jedním z pomocníků v Charitním domě svatého Václava byl i Martin Blecha, zaměstnanec ČEZ ICT Services: „Již v loňském roce jsem se projektu Čas pro dobrou věc zúčastnil. Tenkrát jsem natíral plot v zahradě Dětského centra Domeček. Letos jsme pomohli při sekání a úklidu rozsáhlé zahrady, která se nachází nedaleko charitního domu," říká a dodává: „Organizace práce je stejně jako v loňském naprosto perfektní a věřím, že jsme zde byli nápomocni."
ČEZ letos poprvé zavítal i do Armády spásy v Havířově. „Jsme velice rádi, že i naše organizace mohla přivítat jednoho z dobrovolníků v rámci projektu Čas pro dobrou věc. Pomohl nám s čištěním, hrabáním a zušlechťováním zahrady, ve které si děti našich klientek mohou hrát na houpačkách a prolézačkách. I díky této pomoci můžeme zákazníkům nabídnout příjemnější a přátelštější prostředí," říká paní Jarmila Siwková z Armády spásy v Havířově.
Ve čtvrtek 12. května dvě dobrovolnice radily zaměstnancům Armády spásy v Ostravě - Porubě v oblasti Public Relations. Konzultovaly s nimi, jak dobře komunikovat s veřejností a médii. Nejvíce dobrovolníků pomáhalo v Dětském domově na Vizině, kde upravovali terén a připrovali jej na sadbu.
Informace o veřejně prospěšných organizacích:
Dětské centrum Domeček (Ostrava - Zábřeh) - poskytuje komplexní zdravotní, výchovnou a sociální péči dětem ve věku od 0 do 3, případně do 5 let. Jedná se o nestátní zdravotnické zařízení, jehož zřizovatelem je Magistrát města Ostravy. Péče je poskytována formou ústavní péče v nepřetržitém a částečně v ambulantním provozu.
Charitní dům sv. Václava (Ostrava - Heřmanice) - základní ideou tohoto střediska je zabezpečení služeb nutných pro komplexní péči o seniory a invalidní důchodce, kteří potřebují soustavnou pomoc druhé osoby při většině či při všech životních úkonech, přičemž tuto pomoc nelze zabezpečit prostřednictvím rodiny ani terénních sociálních služeb.
Armáda spásy Havířov; Armáda spásy Ostrava-Poruba - konkrétní práce Armády spásy v jednotlivých městech, kde působí (tedy Praha, Brno, Ostrava, Havířov, Karlovy Vary, Krnov, Opava, Přerov a Šumperk), zahrnuje duchovní a sociální oblast. Duchovní práce je soustředěna do tzv. sborů, v jejichž čele stojí důstojníci Armády spásy. V současné době je v každém městě působení Armády spásy jeden její sbor. Jednotlivá sociální zařízení jsou vedena zahraničními i českými odborníky. Sociální práce zahrnuje např. péči o bezdomovce, staré a nemocné občany, matky s dětmi, děti a mládež, ale i další formy pomoci podle aktuálních potřeb.
Domov pro seniory Jabloňová (Vsetín) - posláním Domova JABLOŇOVÁ je plnohodnotné zajištění sociální, ošetřovatelské a zdravotní péče uživatelům s duševním onemocněním, kteří vyžadují pravidelnou pomoc druhé osoby. Individuálním přístupem ke každému uživateli chce s přihlédnutím k jeho potřebám a schopnostem zajistit důstojný život, zapojení do společenského dění a respektování jeho lidských práv.
Dětský domov Na Vizině (Slezská Ostrava) - dětský domov pro 48 dětí nacházející se nedaleko centra Ostravy je situován v malebném prostředí „vizinské kotliny". Moderní zařízení poskytuje dětem větší intimitu a soukromí, pobízí je k větší samostatnosti. Děti se zde učí prát, vařit, uklízet. Ve volném čase využívají moderní audiovizuální techniku včetně počítačů.
Hospic sv. Lukáše (Ostrava- Výškovice) - specializované zdravotnické zařízení poskytující hospicové služby včetně léčby bolesti, kterou s sebou postupující nemoc přináší. Hospic je určen pro osoby nevyléčitelně nemocné v terminálním stádiu života, nejčastěji s onkologickou diagnózou, jejichž obtíže nevyžadují léčbu v nemocnici a není možné je zvládnout ani v domácím prostředí.
Centrum pro osoby s mentálním postižením Pomněnka (Šumperk) - je centrum denních služeb pro osoby s mentálním postižením, které bylo zřízeno SPMP Šumperk. Posláním centra je připravovat osoby s mentálním postižením na život ve společnosti s co nejmenší mírou cizí podpory. Za cíl si klade rozvíjet nové a udržovat osvojené rozumové schopnosti a motorické, komunikační a sociální dovednosti osob s mentálním postižením.
Energetici se profesní technickou pomocí při řešení problémů občanů zapojují do každodenního veřejného dění. Neváhají pomoci druhým ani osobní aktivní formou a v roli firemních dobrovolníků pomáhají ve svém okolí. Skupina ČEZ tuto přirozenou potřebu pomáhat druhým dále rozvíjí formou projektu firemního dobrovolnictví „Čas pro dobrou věc."
Od vzniku projektu (rok 2008) se celkem zapojilo 1217 firemních dobrovolníků Skupiny ČEZ, kteří pomáhali v desítkách veřejně prospěšných organizací. Dárcovství času jako doplněk firemní filantropie je součástí společensko-odpovědných aktivit Skupiny ČEZ.
Společnost ČEZ byla v listopadu 2010 již posedmé vyhlášena v České republice podle absolutního objemu rozdělených prostředků v žebříčku „TOP Filantrop" největším firemním dárcem roku.
S cílem zastřešit svou dárcovskou činnost založila energetická společnost ČEZ v roce 2002 Nadaci ČEZ; ta v několika grantových programech podporuje sociální, kulturní a sportovní projekty a aktivně spolupracuje s regiony. Díky objemu rozdělených příspěvků se řadí ke špičce nadací v České republice.