Na bakalářském stupni bude vyučován jazyk anglický a jazyk německý. V rámci prezenční a kombinované formy již nebudou vyučovány jazyky francouzský, španělský a ruský, ale studentům bude nabídnuta možnost jejich studia formou celoživotního vzdělávání (bez kreditů).
Výuka bude probíhat ve čtyřech semestrech nově s dvouhodinovou dotací. Tři semestry výuky budou věnovány profesnímu jazyku s ohledem na budoucí uplatnění absolventů na trhu práce. Pro čtvrtý semestr se nově připravují předměty Angličtina v ekonomii a hospodářství a Němčina v ekonomii a hospodářství, které však ještě podléhají schválení vedení fakulty.
Cílem úpravy je připravit studenty na následné studium odborných materiálů a odborných předmětů v cizím jazyce v rámci fakultních předmětů nebo na studium v zahraničí. Proto bude výuka ve zvoleném cizím jazyce zaměřena na získání a rozšíření slovní zásoby, terminologii ekonomických a hospodářských oborů a dalších.
Tato změna výuky cizích jazyků je zcela zásadní a pro studenty bude znamenat bližší seznámení se základní terminologií v ekonomických oborech, přípravu pro studium konkrétního oboru nebo předmětu vyučovaného v cizím jazyce a vytvoření odpovídající základny pro budoucí profesní komunikaci v oboru.
Od zavedení nové koncepce očekává vedení SU OPF zkvalitnění výuky daného cizího jazyka, záměnu všeobecné výuky za výuku zaměřenou převážně na profesní jazyk. Tímto krokem je zaručen plynulý přechod od všeobecného cizího jazyka vyučovaného na středních školách na jazyk profesní a akademický vyučovaný na vysoké škole.
Z obsahové náplně je stěžejní zaměření právě na ekonomickou problematiku a ekonomickou terminologii. V případě potřeby lze na obsahovou stránku tohoto předmětu flexibilně navázat, eventuelně ji dále rozvíjet v rámci konkrétních oborů do větší hloubky (volitelné předměty v cizím jazyce).
Další podstatnou změnou v prezenční a kombinované formě výuky jak na bakalářském stupni, tak v navazujícím studiu bude zavedení volitelných odborných předmětů v anglické a německé verzi do studijních plánů. Tímto dojde k propojení specializované jazykové výuky s výukou odbornou. Konkrétní příprava sylabů jednotlivých předmětů právě probíhá.
Rozhovor s PhDr. Hanne-Lore Bobákovou, Ph.D., vedoucí Katedry cizích jazyků a komunikace na SU OPF.
V poslední době se hodně hovoří o cizích jazycích na OPF a inovaci výuky na KCJK. Paní doktorko, od kdy dojde ke změnám ve výuce cizích jazyků?
K těmto změnám dojde již od akademického roku 2011/2012.
V čem spočívají tyto změny, které nastanou již od nového akademického roku?
Změny spočívají v tom, že v bakalářském stupni bude vyučován pouze jazyk anglický a jazyk německý. Dále v rámci prezenční a kombinované formy již nebudou vyučovány jazyky francouzský, španělský a ruský, ale studentům bude nabídnuta možnost jejich studia formou celoživotního vzdělávání (bez možnosti udělení kreditů). V bakalářské i navazující formě výuky dojde k rozšíření nabídky odborných předmětů ve vybraném jazyce.
Větší profesionalizace a odbornost ve výuce cizích jazyků se stává základním požadavkem při výuce CJ v terciární oblasti, jak toho chcete dosáhnout?
V prvních třech semestrech se chceme věnovat profesnímu jazyku s ohledem na budoucí uplatnění absolventů na trhu práce. Pro čtvrtý semestr se nově připravují předměty Angličtina v ekonomii a hospodářství a Němčina v ekonomii a hospodářství, které však ještě podléhají schválení vedení fakulty.
Proč bylo nutné dané změny realizovat?
Cílem navrhovaných změn je připravit studenty na následné studium odborných materiálů a odborných předmětů v cizím jazyce v rámci fakultních předmětů nebo na studium v zahraničí. Proto bude výuka ve zvoleném cizím jazyce zaměřena na získání a rozšíření slovní zásoby, terminologii ekonomických a hospodářských oborů a dalších.
V čem vidíte přínos těchto změn?
Tato změna výuky cizích jazyků je velmi důležitá. Pro studenty bude znamenat bližší seznámení se základní terminologií v ekonomických oborech, přípravu pro studium konkrétního oboru nebo předmětu vyučovaného v cizím jazyce a vytvoření odpovídající základny pro budoucí profesní komunikaci v oboru.
Uvažujete i o zařazení volně volitelných předmětů do nových studijních plánů?
Další podstatnou změnou v prezenční a kombinované formě výuky jak na bakalářském stupni, tak v navazujícím studiu bude zavedení volitelných odborných předmětů v anglické a německé verzi do studijních plánů. Tímto dojde k propojení specializované jazykové výuky s výukou odbornou. Konkrétní příprava sylabů jednotlivých předmětů právě probíhá.