Vrcholem tohoto systému je elektronická aukce. Ta ale následuje teprve po mravenčí práci firemních specialistů, spočívající ve sběru dat v krajských organizacích, a po uplynutí zákonné lhůty pro podání nabídek. Po asi 90 minutách tvrdého souboje 9 společností, které se o zakázku ucházely, se cena za elektřinu ustálila na částce 46 milionů 232 tisíc.
Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre: „Výběrové řízení bylo uskutečněno pro 142 subjektů v celkové hodnotě 50 milionů korun. Do aukce vstupovala hodnota 48 milionů korun a cena byla dosažena 46 milionů korun, takže výsledný rozdíl mezi rokem 2011 a 2012 je 2,5 milionu korun."
Kraj tedy zaplatí od listopadu letošního roku do konce roku 2012 ve svých 142 organizacích za elektřinu o 2,5 milionu méně než v uplynulém období. Přitom ceny elektřiny podle předběžných prognóz odborníků mohou vzrůst až o 30 procent.
Vítězslav Grygar, ředitel společnosti eCentre: „Když si uvědomíme jednak konec jádra v Německé republice nebo si vezmeme cenu ropy nebo si vezmeme i důsledky z Fukušimy, tak toto je nacenění rizika, kdy jednotliví distributoři neví, jak se bude pohybovat ta cenová hladina. A uvědomme si, že je konec července, kdy se dodavatel zavazuje k prodeji elektřiny v roce 2012, a to tak, že celý rok a s pevnou cenou. To znamená, že míra rizika je naceněná a řekl bych, že v tom je to její navýšení."
Josef Táborský, první náměstek královehradeckého hejtmana: „Výsledek dnešní elektronické aukce je potěšující, protože došlo k úspoře asi 2,5 milionu korun, ale bereme, že je to v současných cenách a ta predikce toho příštího roku se dá předpokládat, že energie porostou více, takže je to podle mého názoru úspěšné."
Vydražený elektrický proud budou odebírat krajské školy, nemocnice, domovy pro seniory muzea i galerie. Jméno vítězného dodavatele bude zveřejněno teprve po uplynutí zákonné lhůty a schválení zastupitelstvem kraje.