„V rámci našeho programu Pro radost podporujeme kulturu, vzdělávání a volný čas. Projekt opravy historické parní lokomotivy splňuje všechny tyto oblasti. V rámci nostalgických jízd se lidé s dětmi nejen pobaví, ale i leccos přiučí," uvedl ředitel Nadace OKD Jiří Suchánek.
„Jako dopravní skupina, jejíž největší síla je právě na železnici, se snažíme kouzlo tohoto odvětví zpřístupnit co nejvíce lidem. Expozice muzea v Jaroměři a provoz historických vlaků odkazují na bohatou minulost železnice v českých zemích. Proti Conradovi jsme sice stále benjamínci, přesto se po téměř 60 letech provozování dopravy po kolejích i my považujeme za součást historie tuzemské železnice. Proto jsme velmi dobře připravený projekt na opravu kotle parní lokomotivy Conrad Vorlauf podpořili," říká Petr Jonák, ředitel korporátní komunikace skupiny AWT.
Parní lokomotiva byla vyrobena ve Vídeňském Novém Městě v roce 1873 a pojmenována po Conradu Vorlaufovi, vídeňském purkmistru z přelomu 14. a 15. století. „Typově shodných lokomotiv se zhotovilo pouze 68 kusů, z nichž první dvacítka dostávala jméno po významných osobnostech. Do dnešních dnů se dochovala pouze tato jediná," uvádí Bohuslav Škoda ze Společnosti železniční výtopna Jaroměř. Dodává, že parní mašina byla zachována s třínápravovým tendrem a téměř zázrakem je ke stroji doložen i originál komisionálního protokolu z 22. října 1873.
Na zprovoznění lokomotivy se již pracuje. „Byly například opraveny a vyměněny zcela opotřebované nebo poškozené součásti jako obruče všech náprav, podpěry dýmnice, pružiny nárazníků a tažného zařízení a podobně," vysvětluje Bohuslav Škoda. Teď je na řadě renovace kotle. „Nejprve jsme chtěli opravu provést v našem muzeu. Ale kvůli jejímu rozsahu ji uskuteční odborná firma SEA CZ v Kolíně," doplňuje. Vyměněno bude původní měděné topeniště za ocelové, rozpěrky, nožní rám, raková stěna skříňového kotle, část dýmnice a všechny kotlové trubky. Předpokládané náklady se vyšplhají k téměř 1,8 milionu korun. Nadace OKD a skupina AWT přispějí částkou 500 tisíc. S ukončením renovace se počítá v červnu příštího roku.
Společnost železniční výtopna Jaroměř pořádá v pátek 26. srpna 2011 v muzeu akci s názvem Den pro Conrada, kde bude opravu parní lokomotivy Conrad Vorlauf prezentovat. Kotel lokomotivy pak bude k vidění i v sobotu 27. srpna v Hradci Králové, kde na Smetanově a Eliščině nábřeží proběhne od 10 hodin už 9. ročník mezinárodního nábřeží paromilů.
Svou technicko-policejní zkoušku vykonala lokomotiva Conrad Vorlauf na trati Wien - Korneuburg 22. října 1873 a následně jezdila po Rakouské severozápadní dráze. Dosahovala maximální rychlosti 40 kilometrů za hodinu. V roce 1918 stroj převzaly nově vzniklé Československé dráhy, kterým sloužila až do roku 1954. Dalších šestnáct let pak pracovala na vlečce cihelny v Hodoníně. Od roku 1971 je majitelem lokomotivy Národní technické muzeum v Praze a téměř dvacet let je k vidění v expozici železničního muzea Výtopna Jaroměř. Zde můžete mimo jiné obdivovat osm parních lokomotiv, unikátní ozubnicovou lokomotivu z roku 1901, elektrickou akumulátorovou lokomotivu Ringhoffer z roku 1916, motorové lokomotivy, inspektorskou autodrezínu TATRA, železniční nákladní i osobní vozy. Muzeum také pravidelně vypravuje historické výletní vlaky a předvádí tak své exponáty v provozu.