Střední odborná škola, která nabízí obory jako např. cestovní ruch, veřejnosprávní činnost, ekologie a životní prostředí, usiluje o zvýšení uplatnění na trhu práce pro studenty se speciálními potřebami. „Naším cílem je zpřístupnit vzdělání všem. Věřím, že naše bezbariérová škola bude povzbuzením i pro další handicapované studenty," říká Jan Sýkora, zástupce ředitele školy. „Tato plošina mi umožnila pokračovat ve studiu tady v Šumperku, po základní škole jsem tak mohl přejit na střední školu, kde se věnuji oboru cestovní ruch," uvedl patnáctiletý student Marek, který je upoután na invalidní vozík.
Peníze na plošinu získala škola v rámci grantu Nadace ČEZ Oranžové schody, který pomáhá základním a středním školám odstranit architektonické bariéry. Nadační příspěvek mohou školy využít například k pořízení plošin, výtahů, schodišťových sedaček, schodolezů, zvukových a světelných naváděcích systémů apod.
„Chceme pomáhat především těm školám, které mají snahu mladé lidi s tělesným omezením začleňovat mezi ostatní studenty. Jsem rád, že tyto snahy můžeme podpořit a pomoci i této škole bariéry odstranit," vysvětluje Ondřej Šuch, ředitel Nadace ČEZ. „Řada lidí neocení význam výtahu nebo plošiny, ale pro žáka s postižením je to nesmírná úleva při přemisťování mezi třídami v různých patrech. Tímto projektem se snažíme také upozornit běžnou veřejnost na opomíjenou problematiku bariér ve veřejných budovách," dodává Daniel Morys, zástupce Skupiny ČEZ, který se dnešního slavnostního aktu zúčastnil.