Největší zájem mezi těmito žáky byl především o studium na Střední škole stavební a dřevozpracující Ostrava, Střední průmyslové škole stavební Ostrava a Střední průmyslové škole stavební Valašské Meziříčí. Mezi nejžádanější patřily obory zaměřené na stavebnictví, tesařství a zpracování dřeva.
O čem byla náborová kampaň dřevařského klastru?
Moravskoslezský dřevařský klastr v průběhu měsíců listopad 2009 až červen 2011 realizoval klíčové aktivity projektu Popularizace a zvýšení kvality výuky dřevozpra-cujících a stavebních oborů v Moravskoslezském kraji CZ.1.07/1.1.07/02.0099 s cílem zvýšit zájem žáků a studentů o studium a pracovní uplatnění v dřevozpracujícím či stavebním oboru. Projekt se zaměřil na tři cílové skupiny: žáky 8. a 9. tříd základních škol, studenty středních odborných škol se zaměřením na výuku dřevozpracujících nebo stavebních oborů a pedagogické pracovníky základních a středních škol.
Studenti středních škol
Vedle žáků základních škol se projektu zúčastnilo také 915 studentů z šesti moravskoslezských středních odborných škol se zaměřením na výuku dřevozpracujících nebo stavebních oborů. Pro studenty byly uspořádány odborné a informační semináře, které jim přiblížily činnost firem a možnost uplatnění absolventů stavebních a dřevozpracujících oborů.
Exkurze byly realizovány do vybraných firem klastru a umožnily studentům prohlédnout si provozy jednotlivých výrobních firem, seznámit se např. s pilařskou výrobu, s výrobou dřevěných eurooken a dveří. Šedesát studentů absolvovalo třídenní stáže ve firmách. Jedna část stáží probíhala ve firmě Lesostavby Frýdek-Místek a.s., další stáže se konaly ve stavebních firmách a menších dřevoobráběcích firmách.
„Účast v projektu byla pro nás a naše žáky velkým přínosem. Žáci měli možnost seznámit se s dřevozpracujícími a stavebními podniky regionu, čímž došlo ke sblížení teorie s reálnou praxí. Žáci tak byli mimo jiné motivováni k nalezení perspektivního zaměstnání po absolvování vybraných oborů. Díky projektu se zároveň naše škola také zviditelnila mezi žáky a výchovnými poradci zúčastněných základních škol," řekla zástupkyně ředitele Ing. Marta Šípová ze Střední školy stavební a dřevozpracující Ostrava.
Pedagogičtí pracovníci základních a středních škol
Projektu se zúčastnilo také 138 pedagogických pracovníků základních a středních škol (pedagogové a výchovní poradci), kteří se zúčastnili informačních a odborných seminářů, na nichž získali informace o využití dřeva ve stavebnictví, o nejnovějších trendech v praxi ve stavebnictví a dřevovýrobě a o studiu dřevozpracujících a stavebních oborů na středních školách v Moravskoslezském kraji.
Realizátor projektu Moravskoslezský dřevařský klastr děkuje všem zapojeným pedagogům, lektorům a žákům za aktivní účast na projektu a v současné době již připravuje pokračování všech projektových aktivit a druhý ročník WoodRoadshow „Zachraňte rodný les aneb DŘEVOKAZIMÍROVA ŠIFRA", který by měl odstartovat 3. října 2011.