V roce 1991 vzniklo při Fakultní nemocnici Motol v Praze 5 občanské sdružení, které si dalo za cíl pomáhat onkologicky a hematologicky nemocným dětem - HAIMA CZ. Za 20 let svého působení se této „neziskovce" podařilo navázat spolupráci s odbornými institucemi jako jsou Banka pupečníkové krve, Národní registr dárců kostní dřeně, Laboratoř molekulární genetiky, nebo Laboratoř buněčné biologie. Ve svém jubilejním roce 2011 spojilo sdružení HAIMA své jméno i s prostředím profesionálního sportu. 19. září zahajuje Nadace České pojišťovny ve spolupráci s Asociací profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) charitativní aukci atraktivních hokejových dresů a jiných předmětů, a výtěžek akce poputuje právě na pomoc občanskému sdružení HAIMA CZ.
Bujaré oslavy významného jubilea se však nechystají. Jak říká předsedkyně výkonného výboru MUDr. Dita Tichá: „Občanské sdružení je pro nás především prostředníkem ke snadnějšímu získávání prostředků na pomoc těm, kteří to opravdu potřebují. Dvacet let oslavíme nejlépe tak, že se nám podaří vybrat ještě více peněz, které budeme moci ještě lépe investovat."
Působení HAIMY nestojí jen na získávání finančních prostředků. Organizuje celou řadu kulturních, společenských a sportovních akcí. Pravidelně pořádá letní a zimní rekondiční pobyty v České republice, kterých se v roce 2010 zúčastnilo celkem 125 dětí a pomáhá při organizaci zahraničních akcí - např. každoroční tábor Hattwan, který proběhl ve spolupráci s Nadací Paula Newmana v maďarském Bator za mezinárodní účasti deseti dětí po hematologické a onkologické léčbě.
V loňském roce organizovala výstavy kreseb dětí, besídky, návštěvu Spejbla a Hurvínka či Krkounů, nebo kurz golfu pro začátečníky (děti) v pražských Lipencích. A jako poděkování již tradičně přinesla na konci roku vystoupení Škampova kvarteta v Anežském klášteře.
HAIMA CZ však nepomáhá pouze dětem. V případě těžkého onemocnění malého dítěte se i rodina dostává pod velice silný tlak.
„Posláním HAIMY je především působení k účinnému zlepšení situace nemocných dětí a jejich rodin. Toho se snaží dosáhnout prostřednictvím zlepšování prostředí pro dětské pacienty a personál v léčebných zařízeních, pořizování diagnostických přístrojů, pomůcek a zařízení pro léčbu, podpory vzdělávání odborných pracovníků, a rozvíjení vzájemné spolupráce rodičů dětí s poruchou krvetvorby, zdravotníků a široké veřejnosti," popisuje Tichá.