Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>

Frýdek a Místek jsou jedním městem už 80 let, spojovník v názvu je mladší

Frýdek-Místek |

Frýdek-Místek už je jedním městem 80 let. Ke spojení obou měst došlo během druhé světové války. Další léta se pak hledal jednotný název, než bylo rozhodnuto o spojení obou názvů. Až koncem šedesátých let doplnil definitivně pojmenování spojovník.

1. ledna 2023 oslavil Frýdek-Místek 80 let od spojení původně dvou měst, které oddělovala zemská hranice v podobě řeky Ostravice.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Historicky byl Frýdek a Místek spojen od roku 1402 do roku 1584 pod jednu vrchnost. S výjimkou, že majitelé panství byli na Těšínsku, ve Slezsku. A místecká část, tedy hukvaldské panství a Místek zůstávaly jakoby pod vlivem olomouckých biskupů."

Po vzniku Československa se k otázce možného spojení dvou měst pokusili vrátit představitelé Masarykovy ligy v roce 1920. Byl nový obecní zákon, ale nějak k tomu nedošlo. Tehdy navrhovali jednotný název Bezručov.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Pak to rozhodla okupační správa, kdy radnice po roce 1939 ve Frýdku-Místku se poněmčily a k 1. lednu 1943 definitivně rozhodly, že vznikne takzvaný Gross Friedeck. Tedy Frýdek, který měl místní části Frýdek, Místek, spadaly tam pod to i Skalice, Chlebovice, i Dobrá, všechny tady ty okolní obce."

Situace se proměnila po roce 1945, kdy občané Místku protestovali, protože okresy zůstaly frýdecký a místecký.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Protestovali proti tomu, že se má jmenovat město jenom tedy Frýdek. A dosáhli toho, že v tom roce 1945, na podzim, vzniklo pojmenování Místek. Takže zas bylo vymalováno pro Frýdečany."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ke spojení měst Frýdek a Místek a okrajových částí došlo během druhé světové války okupační správou. Nicméně myslím si, že to je proces, který by dříve nebo později nastal. A dnes víme, že byl správný. Pozoruhodné je možná to, jakým způsobem se vyvíjel název nově vzniklého celku."

V polovině srpna roku 1945 se veřejně hlasovalo o novém názvu města. Hlasování ale skončilo fiaskem, protože přišlo jen 1 293 lidí. Navrhovali názvy jako Bezručov, Beskyd, Hradec nad Ostravicí nebo také Molotov, Turistov nebo Stalinov.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že nakonec vznikl název, který uspořádal ty dvě největší části Frýdek a Místek abecedně a spojil ho ne pomlčkou, ale spojovníkem. A tím to město je myslím něčím zajímavé."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Definitivně po roce 1955 byl stanoven úřední název Frýdek bez pomlčky Místek, okres frýdecko-místecký. A pomlčka přibyla po jazykové reformě v polovině šedesátých let. Pak se některé obce k městu znovu připojovaly a po roce 1990 se odtrhly."

Místní jsou dodnes hrdí na to, že žijí ve Frýdku nebo v Místku.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Hovoříte v mém případě s hrdým frýdeckým patriotem. I když dneska samozřejmě jsem občan Frýdku-Místku, jsem na to hrdý, nikdy bych se odsud nevystěhoval. Já jsem ještě z té generace, kdy jsme se ještě honili a měli jsme šarvátky s Místečany. Stříleli jsme po sobě z praku, házeli jsme po sobě kamením, shnilou mrkví, odpalovali jsme po sobě šampusové lahve. A tak dál."

Většina obyvatel se do města postupně přistěhovala kvůli práci a bydlení. Generace se pomalu obměňují a těžko říct, zda rivalita vymizí.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "I když si lidé stěžují, že radnice je ve Frýdku, že vlakové nádraží je ve Frýdku, autobusové nádraží je ve Frýdku. Frýdečané zase říkají, proč nejsou adventní trhy také ve Frýdku? Musíme chodit do Místku."

Od roku 1992 má město oficiálně také nový znak, který vytvořil malíř a sochař Vilém Kocych.

Nahlásit chybu


K tématu

Ve Frýdku-Místku proběhne rekonstrukce bitvy o Czajankova kasárna

Frýdek-Místek si letos připomene 85 let od hrdinného odboje vojáků z Czajankových kasáren. Ve čtvrtek odpoledne proběhne pietní akt a v sobotu také rekonstrukce samotného boje s bohatým celodenním programem ve Faunaparku.

Rekonstrukce bitvy z roku 1939 o Czajankova kasárna ve Frýdku-Místku měla velký ohlas

O víkendu zaplnily české a německé historické vojenské jednotky Faunapark ve Frýdku-Místku. Vedle v areálu ředitelství Slezanu pak proběhla rekonstrukce samotné bitvy o Czajankova kasárna.

Chátrající kulturní památka na náměstí ve Frýdku-Místku má projít opravou

Zdevastovanou kulturní památku na Zámeckém náměstí ve Frýdku-Místku čeká rekonstrukce. Chystanou opravu rohové budovy na začátku Hluboké ulice potvrdil aktuální vlastník objektu. Dům chátrá již od 80. let, s pracemi se má začít v roce 2025.


Popravený polský student má v Opavě opravený hrob a novou pamětní desku

25. října 2024 20:56 | Opava | Jiří Cileček

V Opavě byl odhalený pomník na hrobu Frantiszka Kubici. Studenta teologie, občana Polské republiky, který byl v Opavě zatčený, mučený a následně popravený v Oticích fašisty za II. světové války.

Z hořícího auta po nárazu do domu lidé vytáhli posádku a dva mladé pasažéry oživovali

Včera 22:16 | Celý MS kraj | Libor Běčák

Do velmi náročné záchranné akce se v Chlebovicích na Frýdecko-Místecku okamžitě po nárazu osobního vozidla do rodinného domu zapojili svědci, včetně dvou policistů mimo službu. Auto okamžitě začalo hořet. Dva pasažéry museli oživovat.

Obce v Moravskoslezském kraji dostanou podporu na stavbu nájemního bydlení

25. října 2024 10:35 | Celý MS kraj | Libor Běčák | Regionální zprávy POLAR

Moravskoslezskému kraji se nabízejí možnosti podpory výstavby nových bytů pro nájemní bydlení. O možných investicích v této oblasti se jednalo na odborném fóru na krajském úřadě.

Den stromů v opavských sadech Svobody se nenechaly ujít stovky lidí

Včera 16:01 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Přesně na den, kdy stromy slaví svůj svátek, se okolí Ptačího vrchu proměnilo v pestrou oslavu. Díky slunečnému počasí si ji nenechaly ujít stovky lidí.

V ostravské zoo se narodila mláďata kriticky ohrožených prasat z Filipín

25. října 2024 18:22 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ve výběhu prasat visajánských v Zoo Ostrava mohou trpěliví návštěvníci zahlédnout kromě čtyř dospělých jedinců i dvě mláďata. Selata tohoto vzácného filipínského druhu přišla na svět 13. října. Jejich pohlaví zatím není známo, ale obě se mají čile k světu a jejich matka o ně příkladně pečuje.

Zimní verze opavského festivalu Slunovrat nabídne pestrý program i novinky

Včera 16:06 | Opava | Yvona Fajtová | Opavský expres

Zimní verze oblíbeného festivalu Slunovrat už klepe na dveře. Uskuteční se od 7. do 9. listopadu v kulisách historických budov Opavy a nabídne pestrý program a také novinky.

Maratonský závod omezí i uzavře páteřní dopravní tepny a ulice v Ostravě

24. října 2024 21:09 | Ostrava-město | Jiří Cileček

Ostrava zažije v sobotu 26. října první ročník Zlatého maratonu Emila Zátopka. Jeho součástí bude také 12. ročník Českého běhu žen Ostrava. Poběží se na certifikovaném městském okruhu, který povede napříč nejrušnějšími ulicemi a dopravními tepnami. Řidiči proto musí počítat s řadou uzavírek i dopravních omezení.

Při nehodě u Starých Heřminov zemřel řidič osobního auta

25. října 2024 15:11 | Celý MS kraj | Libor Běčák

V Katastru Starých Heřminov na Bruntálsku se v pátek dopoledne stala tragická dopravní nehoda. O život přišel řidič, jeho spolujezdkyně byla převezena do nemocnice.

Do letošních oprav chodníků a silnic jde 10 milionů, děravá cesta na Kojetín ještě musí počkat

25. října 2024 13:12 | Nový Jičín | Petra Dorazilová | Novojičínský expres

Radnice každý rok investuje určitou částku z rozpočtu do oprav chodníků a komunikací. Letos na ně vyčlenila téměř 10 milionů korun.

Vrátní

Frýdek-Místek Nástup: od 1. listopadu 2024 od 116 Kč/hod.

Začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi

Po dlouhých letech příprav začala stavba cyklostezky mezi Frýdkem-Místkem a Palkovicemi. Ta povede od Olešné a hotová má být do léta příštího roku. Náklady ve výši pod 16 milionů korun budou poměrově hradit obě obce. Velkou část pokryje také dotace.

Ve Frýdku-Místku bude popovodňová benefiční akce Beskydy pro Jeseníky

Frýdek-Místek podpoří Jesenicko, které se vzpamatovává ze zářijových povodní. V Národním domě byla naplánována unikátní benefice. Organizátoři připravili atmosféru jesenických trhů s tamními prodejci, zajímavé hudební kapely i folklorní scénu s cimbálovou muzikou a dobrým vínem.

Frýdek-Místek získal ocenění za projekt Stravenka F-M i zapojení do akce Ukliďme Česko

Frýdek-Místek slaví úspěch v celostátní ekologické soutěži díky dvěma osvětovým akcím. Kolektivní systém Nevajgluj, který se snaží omezit odhazování nedopalků a odpadků ve veřejném prostoru, ocenil projekt Stravenka F-M a zapojení veřejnosti do akce Ukliďme Česko.

Projekt Connect with creativity na SPŠ, OA a JŠ ve Frýdku-Místku byl úspěšně dokončen

23. října 2024 8:05 | Frýdek-Místek | Tomáš Tikal | Studuj u nás

Největší frýdecko-místecká střední škola je velmi aktivní v projektech - národních i mezinárodních. Poslední úspěšný projekt na SPŠ, OA a JŠ ve Frýdku-Místku nesl název Connect with creativity.

Vyřazené parkovací automaty poslouží ve Frýdku-Místku jako knihobudky

Technické služby Frýdek-Místek přišly s ekologickým nápadem. Vyřazený parkovací automat neskončil ve starém železe, ale stala se z něj knihobudka. První kus prototypu už slouží pacientům i návštěvníkům v areálu nemocnice. Navíc v prostorách terapeutické zahrádky.

Trh vzdělávání a uplatnění pomáhal žákům ve Frýdku-Místku s výběrem dalšího studia

Frýdek-Místek ve spolupráci s Úřadem práce uspořádal další ročník tradičního Trhu vzdělávání a uplatnění. Ten pomáhá především žákům základních škol s výběrem dalšího studia. Prezentaci zde mělo i několik zaměstnavatelů a nechyběla ani nabídka vzdělávání pro dospělé.

Frýdek a Místek jsou jedním městem už 80 let, spojovník v názvu je mladší
Vydáno 5. ledna 2023 12:20, Frýdek-Místek, Jiří Cileček
Frýdek-Místek už je jedním městem 80 let. Ke spojení obou měst došlo během druhé světové války. Další léta se pak hledal jednotný název, než bylo rozhodnuto o spojení obou názvů. Až koncem šedesátých let doplnil definitivně pojmenování spojovník.

1. ledna 2023 oslavil Frýdek-Místek 80 let od spojení původně dvou měst, které oddělovala zemská hranice v podobě řeky Ostravice.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Historicky byl Frýdek a Místek spojen od roku 1402 do roku 1584 pod jednu vrchnost. S výjimkou, že majitelé panství byli na Těšínsku, ve Slezsku. A místecká část, tedy hukvaldské panství a Místek zůstávaly jakoby pod vlivem olomouckých biskupů."

Po vzniku Československa se k otázce možného spojení dvou měst pokusili vrátit představitelé Masarykovy ligy v roce 1920. Byl nový obecní zákon, ale nějak k tomu nedošlo. Tehdy navrhovali jednotný název Bezručov.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Pak to rozhodla okupační správa, kdy radnice po roce 1939 ve Frýdku-Místku se poněmčily a k 1. lednu 1943 definitivně rozhodly, že vznikne takzvaný Gross Friedeck. Tedy Frýdek, který měl místní části Frýdek, Místek, spadaly tam pod to i Skalice, Chlebovice, i Dobrá, všechny tady ty okolní obce."

Situace se proměnila po roce 1945, kdy občané Místku protestovali, protože okresy zůstaly frýdecký a místecký.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Protestovali proti tomu, že se má jmenovat město jenom tedy Frýdek. A dosáhli toho, že v tom roce 1945, na podzim, vzniklo pojmenování Místek. Takže zas bylo vymalováno pro Frýdečany."
Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Ke spojení měst Frýdek a Místek a okrajových částí došlo během druhé světové války okupační správou. Nicméně myslím si, že to je proces, který by dříve nebo později nastal. A dnes víme, že byl správný. Pozoruhodné je možná to, jakým způsobem se vyvíjel název nově vzniklého celku."

V polovině srpna roku 1945 se veřejně hlasovalo o novém názvu města. Hlasování ale skončilo fiaskem, protože přišlo jen 1 293 lidí. Navrhovali názvy jako Bezručov, Beskyd, Hradec nad Ostravicí nebo také Molotov, Turistov nebo Stalinov.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Jsem rád, že nakonec vznikl název, který uspořádal ty dvě největší části Frýdek a Místek abecedně a spojil ho ne pomlčkou, ale spojovníkem. A tím to město je myslím něčím zajímavé."
Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Definitivně po roce 1955 byl stanoven úřední název Frýdek bez pomlčky Místek, okres frýdecko-místecký. A pomlčka přibyla po jazykové reformě v polovině šedesátých let. Pak se některé obce k městu znovu připojovaly a po roce 1990 se odtrhly."

Místní jsou dodnes hrdí na to, že žijí ve Frýdku nebo v Místku.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Hovoříte v mém případě s hrdým frýdeckým patriotem. I když dneska samozřejmě jsem občan Frýdku-Místku, jsem na to hrdý, nikdy bych se odsud nevystěhoval. Já jsem ještě z té generace, kdy jsme se ještě honili a měli jsme šarvátky s Místečany. Stříleli jsme po sobě z praku, házeli jsme po sobě kamením, shnilou mrkví, odpalovali jsme po sobě šampusové lahve. A tak dál."

Většina obyvatel se do města postupně přistěhovala kvůli práci a bydlení. Generace se pomalu obměňují a těžko říct, zda rivalita vymizí.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "I když si lidé stěžují, že radnice je ve Frýdku, že vlakové nádraží je ve Frýdku, autobusové nádraží je ve Frýdku. Frýdečané zase říkají, proč nejsou adventní trhy také ve Frýdku? Musíme chodit do Místku."

Od roku 1992 má město oficiálně také nový znak, který vytvořil malíř a sochař Vilém Kocych.

Zdroj: https://polar.cz/zpravy/frydeckomistecko/frydek-mistek/11000035100/frydek-a-mistek-jsou-jednim-mestem-uz-80-let-spojovnik-v-nazvu-je-mladsi