Tohle je dekontaminační jednotka, která zbaví nebezpečný nemocniční odpad veškerých škodlivin. Celý proces trvá 27 minut. Nejdříve nože pytle rozdrtí, pak je odpad vystaven mikrovlnému záření a výstupem je hmota, která má značně nižší hmotnost i objem. Havířovská nemocnice, která vyprodukuje ročně až 200 tun nebezpečného odpadu, je první v republice, která tuto ekologickou novinku zavedla a tím ušetří i nemalé peníze.
Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Naše dosavadní ceny za likvidaci nebezpečného odpadu se pohybovaly do 15 korun za jeden kilogram odvezený. Teď předpokládáme, že bychom se mohli pohybovat v jednotkách korun. Měli bychom mít úsporu v rámci jednoho a půl a až se blížit ke dvěma milionům korun ročně.”
Dekontaminační jednotka stála přes 8 milionů korun. Větší část pokryla evropská dotace, třemi miliony pak přispěl kraj.
Martin Gebauer (ANO), náměstek hejtmana: “Začali jsme Havířovem. Souběžně s Havířovem se to koupilo i do Frýdku-Místku, ale ten boj s byrokracií trval zhruba rok. Takže stejně jako Havířovu to trvá i Frýdku-Místku, ale samozřejmě máme zájem to umístit do všech našich zařízení, kde bude smysluplná ekonomická úspora.”
Využití dekontaminační jednotky zváží i radnice.
Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Odpadové hospodářství je to, co my v Havířově bedlivě sledujeme a věnujeme se tomu a já vítám tuto aktivitu. Jsem rád, že havířovská nemocnice je první v republice, kde toto zařízení bylo instalováno. Pokud bychom chtěli toto zařízení někde v našich domovech seniorů, kde tyto nebezpečné odpady vytváříme, tak to stojí za zvážení, protože je to otázka ekonomiky.”
Výhodou je, že dekontaminovaný materiál má výhřevnost jako hnědé uhlí a spalovny z něj mohou vyrábět odpadní teplo.