Chladné zimní počasí sebou nese řadu důsledků a v Moravskoslezském kraji to často znamená i vyhlášení smogové situace. S tou poslední se obyvatelé museli vypořádat mezi svátky.
Blanka Krejčí, vedoucí odd. kvality ovzduší ČHMÚ Ostrava: „Smogová situace, která trvala necelé tři dny zahrnovala i regulaci velkých zdrojů znečišťování a byla nejintenzivnější v aglomerace Ostrava, Karviná, Frýdek-Místek. Vyhlášena byla taky pro oblast Třinecka.“
anketa: „Byla jsem na horách, takže v Ostravě jsem nebyla a tak mě to neomezilo.“
Pokud se ale podíváme na poslední desetiletí, ovzduší v kraji se zlepšuje, zejména po roce 2019.
Blanka Krejčí, vedoucí odd. kvality ovzduší ČHMÚ Ostrava: „Od roku 2019 jsme zaznamenávali buďto žádnou nebo jednu smogovou situaci pro PM10 v té zimní části roku. Jen loňský rok byl pro toto trochu výjimkou, jelikož jsme smogové situace zaznamenaly dvě, technicky za to tři, protože musíme připočítat i saharský prach, který ovlivnil koncentrace na přelomu března a dubna.“
Emise klesají díky opatřením na malých i velkých zdrojích znečištění a lepším povětrnostním podmínkám během zimy. Další vyhlášení smogové situace v kraji se prozatím nečeká.
Václav Smolka, meteorolog, ČHMÚ Ostrava: „Tak ta povětrnostní situace do konce tohoto týdne nebude příliš nahrávat nějakým smogovým situacím.“
V případě vyhlášení smogové situace patří mezi hlavní doporučení zdravotního ústavu omezit pobyt venku, a to hlavně mezi šestou a desátou hodinou a šestnáctou až dvacátou hodinou.