V Moravskoslezském kraji se šíří střevní chřipka

Lékaři v Moravskoslezském kraji bijí na poplach. Ordinace v celém regionu totiž plní pacienti s virovým onemocněním, které se projevuje průjmy a zvracením. Mezi lidmi se této nemocni říká střevní chřipka. V některých domovech důchodců nebo léčebnách dokonce hovoří hygienici o epidemii.

Ordinace praktických lékařů jsou v posledních dnech zcela zaplněné. Ke klasickým chřipkám, které jsou v tomto období běžné, se totiž přidalo i virové onemocnění, způsobující průjem. Laicky se mu říká střevní chřipka.

pacientka: “Začalo to horečkou, kašlem, potom se přidal průjem, bylo mi špatně, vůbec jsem nejedla.”

Pokud má kdokoliv podobné příznaky, rozhodně by neměl otálet s návštěvou lékaře. U některých pacientů totiž může být nemoc nebezpečná.

MUDr. Dana Olbrichová, praktická lékařka: “V této době je to onemocnění časté. Často je to v kombinaci s respiračním infektem. Tzn. jsou tam vysoké horečky, průjmy, mohou tam být bolesti břicha. Zvláště pokud pracují např. s potravinami, měli by vyhledat lékaře.”

Hygienici zatím ví o necelé stovce případů, to je ale prý jen špička ledovce. Nemocných je několikanásobně více a vir se šíří například v domovech pro seniory, školách i nemocnicích.

MUDr. Irena Martínková, epidemioložka, Krajská hygienická stanice Ostrava: “Tady platí - dodržovat důslednou hygienu rukou, umývat ruce mýdlem, ideální je použít desinfekční prostředek. Neměli bychom zapomínat, že pokud jsme nemocní, měli bychom zůstat doma.”

Podle hygieničky je velmi důležité i důsledné zavírání záchodového prkénka.
SOUZNĚNÍ - Festival adventních zvyků, koled a řemesel

12.12. 18:00 - 15.12. 20:00
Celý MS kraj, FM, Kunčice p. O, Ostrava, Kozlovice, Frenštát p. R.

Vánoční koncert Miroslava Beinhauera

15.12. 17:00 - 13.12. 15:08
Celý MS kraj, Zámek Hradec nad Moravicí

Adventní koncert Michal Tučný revival

15.12. 17:00 - 13.12. 15:08
Celý MS kraj, Hostinec U Čendy, Baška

Pekařství Řeznictví Kohut s.r.o.
Frýdek-Místek
od 17 000 Kč

Detail

Beskydská vodárenská s.r.o.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč

Detail

3B INVEST a.s.
Frýdek-Místek
od 20 000 Kč do 23 000 Kč

Detail

Nejčtenější zprávy

PR články

Více PR článků