Soutěž ukázala, jak se vodní záchranáři celý rok připravovali. Pro hasiče je to svým způsobem vyvrcholení sezóny. Jednotlivé disciplíny jsou velmi náročné.
Jiří Patrovský, ředitel ÚO HZS Bruntál: „ Záchrany pomoci na vodní hladině, z první pomocí, z předlékařské pomoci, z techniky jízdy na člunu. Potom samozřejmě dovednosti plavání, jízdy na raftech a samotné záchrany na vodě.“
Letošní ročník soutěž doznal oproti předchozím významných změn. Organizátoři některá stanoviště sdružili, některá vynechali, jiná naopak přidali.
Jiří Patrovský, ředitel ÚO HZS Bruntál: „Letos je úplně nové stanoviště první pomoci. Nejenom že bude resuscitace, ale i tzv. losovatelné jedno zranění, kde se týmy rozdělí na tzv. dvojičky a bude to velmi náročné.“
Jiří Němčík, ved.oddělení IZS a OPŘ HZS MS kraje: „Disciplíny jsou velice náročné ať už z hlediska ovládání plavidla, znalosti zdravovědy, vlastně těch komplexních schopností, které posádky, které by primárně měly být nasazeny v době povodní, měly zvládat.“
Anketa, účastníci soutěže: „Je to v pohodě. Dneska to bez toho plavání bylo lepší.“
„Vždycky na Hartě jsou nejtěžší ty vlny tady, jak fouká.“
„Dobré, rychlejší. Nejhorší? Pádlování na konec a nebýt mokrý, tak jsme uvaření.“
„Náročné, hodně náročné, asi veslování.“
Hasiči v Moravskoslezské kraji úzce spolupracují i s Povodím Odry. Taková spolupráce není v České republice zatím ani zdaleka běžná.
Jiří Pagáč, generální ředitel Povodí Odry: „Předáváme si informace a řekl bych, že ta spolupráce je na velmi vysoké úrovni a nemá obdobu v České republice.“
Soutěž kladně hodnotí i obce v okolí Slezské Harty. Vodní záchranná služba je pro ně nutností.
Ivan Fehervári (nez.), starosta Razové: „My to vnímáme velmi pozitivně, protože jsme nedílnou součástí Slezské Harty. Myslíme si, že je to velmi užitečná a důležitá věc.“
Soutěž na Slezské Hartě je jediná svého druhu v celé České republice. Podobná, ovšem na divoké vodě, se koná pouze na vodním kanále v Praze Tróji. Letos zvítězili hasiči z Bruntálu před Karvinou a Policií ČR.